Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mért van az, hogy a legnagyobb...

Mért van az, hogy a legnagyobb viharok mindig este és éjjel vannak?

Figyelt kérdés
Nappal is szokott esni az eső és nagy szelek is vannak, de ami este szokott lenni néha (vagyis most sűrűn), hogy szakad az eső és megállás nélkül villámlik és dörög az ég, az csak este és éjjel van. Ez mért van?
2010. máj. 28. 10:43
 1/9 Réti bubuzér ***** válasza:
5%
Mert a viharok éjszakai teremtmények, nappal alszanak. Csak néha valaki felriasztja őket, akkor esik nappal is az eső, meg fúj a szél.
2010. máj. 28. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
81%
Ez egyáltalán nincs így, az, hogy felétek mostanában úgy alakult, hogy mindig estére "ér oda" a vihar, egyszerűen véletlen.
2010. máj. 28. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
engem múltkor egy akkora vihar kapott el nappal..
2010. máj. 28. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%
hőmérséklet változás lehet az oka
2010. máj. 28. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
mert akkor lehűl a levegő
2010. máj. 28. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
69%

a konvektív mozgások estére ugyan legyengülnek, de az irányuk is állandósul, ezért bír kialakulni nagyobb zivatarcella esténként.


Arról van szó, h a felhőket nappal süti a nap, ezért azok könnyebben feloszlanak, míg este csak a talaj kisugárzása érvényesül, ami egy labilis légrétegben könnyen okoz zivatart.

2010. máj. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76%

Konvektív(meleg levegő felszáll) eredetű viharok, többcellásak és a szupercellák is az este beálltával elgyengülnek, de nem biztos, hogy feloszlanak. Ugyanis ha a légkörben megvannak a fennmaradáshoz szükséges feltételek(labilitás, szélnyírás, nedvesség, ideális Jet áramlás stb.) akkor az este beálltával hiába hűl a hőmérséklet, ettől még a vihar tudja saját magát táplálni a kevesebb feláramlással is. Így éjszakába menően is fenn tudnak maradni. Pláne ha hosszú több 10(100)km-es láncba állnak össze, ekkor az előttük létrejövő instabilitási vonal megjelenik, és az előttük lévő meleg levegőt együttesen emelik a magasba, így az ilyen vonalas rendszerek sokáig fennmaradnak, miközben jelentős viharkárokat okoznak nagy erejükkel.


Ha kevésbé adottak a feltételek a nagyobb viharok kialakulásához, akkor késő délután, este érik el a maximális erejüket Azonban a hőmérséklet lesz itt a döntő tényező, így ha hűl a levegő, egyre kisebb feláramlás tud kialakulni, a vihar nem tud további energiát bevinni magába és elgyengül, majd később feloszlik. Reggelre semmi sem marad belőle.


A frontokat külön vesszük, mivel azok bármikor jöhetnek, ha éjjel jönnek akkor gyengébb lesz(lehet) az alacsonyabb hőmérséklet miatti feláramlás, így gyengébb viharok alakulnak ki. Napközben jelentősebbek. De még van pár tényező a frontoknál is, ami jelentősen befolyásolja az előttük kialakuló viharsáv tulajdonságait, erősségét.

2010. máj. 28. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
38%
Magyarországon nincs szupercella....
2010. máj. 28. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"Magyarországon nincs szupercella...."

Van még mit tanulnod az élet apró dolgairól.


A legutóbbi szupercellák: [link]

2010. máj. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!