Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Semmi körül nem mozgó, álló...

Semmi körül nem mozgó, álló égitestek léteznek-e?

Figyelt kérdés
Létezik-e ismeretünk szerint, vagy akár csak elméleti szinten egy olyan égitest amely nincs mozgásban, tehát semmi körül nem forog még csak a saját tengelye körül sem? És ha létezik/ne ilyen, akkor ott az idő is mérhető lenne vagy ez a fogalom, hogy "idő" nem létezne ott?

2017. szept. 29. 20:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Amennyire tudom, az univerzumban minden mozog. Ha más nem, akkor a galaxis forgásával együtt, a középpont körül.
2017. szept. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ez igaz. Sőt a világegyetem maga is mozgást végez mivel elvileg tágul. Így ha létezne egy égi objektum ami nem galaxisban van vagyis a galaxisok közti térben ott is lenne idő. Szóval az idő (és annak múlása) az egy megállíthatatlan dolog.
2017. szept. 29. 21:15
 3/10 Vree ***** válasza:
77%

Az összes test ilyen; önmagához képest mnden test nyugalomban van, és bármilyen pontot tetszés szerint választhatunk viszonyítási pontnak minden másra. Hogy A test kering B test körül (B az alap) vagy B kering A körül (A az alap), a két helyzet között egy sima transzformációval váltani lehet és nem lesz semmi eltérés. Amiből következik pl. hogy a mozgási energia is relatív. Gimis fizika.


Az időre vonatkozó beszólásod elég random, nem?

2017. szept. 30. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
nincs ilyen égitest. max esetleg az intergalaktikus térben, de aligha hiszem, hogy az is csak úgy álldogálna. A gravitáció nagy úr
2017. szept. 30. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
@Vree: Amiről te beszélsz az részben Newton első törvénye amit viszont a bolygókra nem lehet alkalmazni csak az egyenes vonalú egyenletes mozgást végző testekre. Az időről amit "beszóltam" nem hiszem, hogy nem témábavágó lenne.
2017. okt. 2. 01:42
 6/10 anonim ***** válasza:
Mégis ... mihez viszonyítod, amikor azt állítod (kérdezed) hogy nem mozog?
2017. okt. 5. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Amennyire tudom, az univerzumban minden mozog"


Pontosabban minden objektumhoz találunk olyat, amihez képest mozog. Ahogy a mozgás, úgy az "állás" is relatív. Önmagában nincs értelme, maximum olyat mondhatunk, hogy inerciarendszer-e, de hogy áll vagy mozog, az mindig viszonylagos.


Amúgy egy olyan bolygón, ami mondjuk többé-kevésbe egyenes vonalban egyenletesen halad az űrben (mondjuk az intergalaktikus térben), ugyanúgy telik az idő, mint itt. Akár a Föld is száguldhatna két galaxis között, kicsit sötét lenne, kicsit hideg, de az idő tovább telne számunkra. (Az idő relativitásába most ne menjünk bele. :))

2017. okt. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Tehát akkor azt mondjátok, hogy a világűrben az inerciarendszer szerint minden test önmagához képest nyugalomban van? Tehát a Föld önmagához képest nyugalomban van ugye?
2017. okt. 6. 17:38
 9/10 anonim ***** válasza:

"a világűrben az inerciarendszer szerint minden test önmagához képest nyugalomban van"


Ajjaj, összekeverted a dolgokat. :)

Az "önmagához képest nyugalomban van" az úgy értendő, minden test lehet viszonyítási pont, amihez képest más testek mozgását vizsgálhatjuk. Vagy másképpen: minden testhez rögzíthetünk vonatkoztatási rendszert, amiben az adott test természetesen nyugalomban van, a többi pedig vagy igen, vagy nem.


Az inerciarendszer pedig egy olyan vonatkoztatási rendszer, amiben egy test áll vagy egyenesvonalú egyenletes mozgást végez, ha nem hat rá erő. (Igen, tudom, leegyszerűsítettem.) Például egy forgó rendszer nem inerciarendszer, ld. pl. Coriolis-erő.


Kozmikus léptékben nehéz valódi inerciarendszert találni, mert valami erő mindig hat a testekre és ezek időben is változnak. Ha esetleg ezek eredője nulla, az sem tarthat örökké, épp a többi test mozgása miatt. Szóval a kérdésed felvet egy másik kérdést: létezik-e a valóságban valódi inerciarendszer? (Vagy csak bizonyos hatások elhanyagolásával tekinthetünk annak egy rendszert?)

:)

2017. okt. 8. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
56%
A mozgás klasszikus meghatározása szerint minden mozog. Az inerciarendszert nem kéne idekeverni
2017. okt. 8. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!