Hogyan keletkezik az elektromos feszültség? Mitől lesz az egyik vezetékben pl 230 volt a másikban pedig 0. A nulla feszültségü vezető kapcsolódik valamihez ami a feszültségét lenulázza? Pl a földhöz? Vagy valamihez?
A nullavezető a háromfázisú transformátor közös csillagpontja és ott le van földelve.
Azért nevezik nullavezetőnek mert a földel azonos potenciálon van. ( a trafónál tényleg egyébként meg nagyából)
> Hogyan keletkezik az elektromos feszültség?
Nagyon könnyen. :-) A fizikaórákon szokták is demonstrálni. Persze a töltésmennyiség sem lényegtelen. Az erőművekben javarészt azt használják ki, hogy egy elektromos vezetékben áram indul el, ha egy mágneshez képest mozog (jelen estben forog).
> Mitől lesz az egyik vezetékben pl 230 volt a másikban pedig 0. A nulla feszültségü vezető kapcsolódik valamihez ami a feszültségét lenulázza? Pl a földhöz?
Pontosan. De miért van ez így.
Áram ott folyik, ahol az áramkör záródik. Alapesetben ha nincs nullázás, akkor bármelyik vezetéket fogod meg, az önmagában nem fog megrázni. És pont ez a probléma. Voltak ilyen hálózatok. Oké, az egyik vezetékről lejön a szigetelés, és hozzáér a készülék fém borításához. Megfogod, nem ráz. A mellette lévő másik készüléken is megtörténik ugyanez csak a másik vezetékkel. Megfogod, önmagában az sem ráz. Ki sem derül, hogy valamilyen probléma lenne valamelyik készülékkel. A gond ott van, ha az egyik kezeddel az egyik, a másik kezeddel a másik – akár évek óta – hibás készüléket fogod meg. Akkor zárni fogod az áramkört, ráadásul az áram a kezeiden, így jelentős mértékben a szíveden keresztül folyik, ami az egyik legrosszabb a túlélési esélyek tükrében.
Pont ezért azt csinálják, hogy az egyik vezetéket hozzákötik a földhöz. A generátorban is, illetve bizonyos távolságonként a villanyoszlopokon is. Ettől még a potenciálkülönbség megmarad. Ha a nulla sérül meg egy készülékben, akkor nincs gond abból, ha megfogod, hiszen az is a földdel azonos potenciálon van, mint te is. Viszont ha a fázis vezetéke ér hozzá a fém borításhoz, az rögtön zárja az áramkört és levágja a biztosítékot. Már ha az a bizonyos készülék a földön áll. Mindenesetre nem egy ember zárja rövidre az áramkört, hanem a meghibásodott készülék, még mielőtt bárki is megfogná. Azonnal ki is derül, hogy a készülékkel valami probléma van. Persze ha a készülék szigetelő anyagon áll, akkor nem, ezért is kell külön leföldelni a készülékeket, akár direktben, de a háztartásokban ez a konnektor földelés kivezetésével történik.
Ennek viszont az a hátránya, hogy a fázist önmagában megfogva zárni fogod az áramkört.
Illetve van még pár extra a képben. A generátorok nem egy fázist, hanem három fázist állítanak elő, különböző, most különösebben nem részletezett okokból (hatásfok, háromfázisú motorok, stb…). Ezért is kapta a fázis nevet, mert ugye a feszültség szinuszosan változik mindegyikben, de más-más fázisban. Lásd:
A 230 / 400 V is ebből fakad. A fázis és a nulla között az effektív feszültség ~230 V, de két fázis között ~400 V. Ugye a második ábrán a kék csúcs és a piros, vagy sárga hullám között nagyobb a távolság, mint a kék csúcs és az x tengely között, hasonlóan ahhoz, hogy egy egyenlő oldalú háromszögben is távolabb van két csúcs, mint egy csúcs a középponttól, méghozzá √3-szor nagyobb a távolság. ( [link] )
#3: "Az erőművekben javarészt azt használják ki, hogy egy elektromos vezetékben áram indul el, ha egy mágneshez képest mozog (jelen estben forog)."
Feszültség indukálódik.
Nincs olyan, hogy "egyik vezetékben pl 230 volt", feszültség mindig két pont között értelmezendő, tehát lehet a földhöz képest 230 V például. A pongyola megfogalmazásod is arról szól, hogy van egy rendszered, amelyiknek egyik vezetője földelt, ez szokásosan a nullavezető, és így a nullavezetőhöz képest (és egyúttal a földhöz képest) lehet 230 V a feszültség. #3 írásából látható is, hogy a 400 V-hoz már mindenképpen hozzá kell tenni, hogy mely két pont között méred.
Szokásos esetben, azaz háromfázisú négyvezetékes rendszernél a nullavezetőnek a feszültsége nem azért nulla a földhöz képest, mert földelve van, szimmetriaokokból földelés nélkül sincs közte és a föld között feszültség.
Földelni különféle okok miatt földelik, ezen okok egyike-másika is olvasható #3-nál.
A nullázás fogalom nem a nullavezető földelését takarja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!