Napnyugtakor, sötétedéskor ezek mit jelentenek?
Nézzük pl. a mai napot:
Debrecenben a nap 19:52-kor nyugszik.
Azt értem,hogy 19:52-kor nyugszik a nap de a következők mit jelentenek?
Civil: 19:52-20:26
Tengeri: 20:26-21:09
Csillagászati: 21:09-21:58
Kék óra: 20:13-20:26
Atany óra: 19:09-20:13
Ezek mit jelentenek?
Ez már nekem magas.
Én ezt úgy szoktam megfigyelni,hogy napnyugta előtt már kezd sötétedni,aztán amikor a nap eltűnik a horizontról onnantol kezdve 1 óra múlva teljes sötétség van. Csak ezeket a további számokat,időpontokat nem tudom mit jelentenek.
Arany óra a napnyugta előtti időszak amikor narancsszínű az égbolt. A kék óra pedig az az időszak amikor már lebukott a nap a horizont alá, de még van valamicske égboltfény.
A civil, tengeri, csillagászati napnyugta ideje pedig gondolom azon múlik, honnan nézi az ember.
Azt gyanítom, némelyik valami ezoterikus hülyeség.
A napnyugta azt jelenti, hogy egy adott pontról nézve a nap eléri a horizontot. Ugyanakkor a hétköznapi életben az óra (az időpontok) elég nagy területeken (mondjuk, például Magyarországon, de Ausztriával együtt is) egyforma. Azaz az órán ugyanabban a pillanatban van Debrecenben este 7, amikor Innsbruckban.
Na most nézzük ezek hatását.
1. A nap, eléri a horizontot. De melyik pontja? Az alja, közepe, vagy teteje. Nagyjából ez 6-7 perc különbség. Tehát máris kaptunk három időpontot, amiknek akár nevet is adhatunk.
2. Ez a pillanat mondjuk Debrecenben következik be. Ám Innsbruck annyival nyugatabbra van, hogy ott a nap még kicsit feljebb van. ezért a debreceni helyi idő szerinti napnyugta 20-25 perccel korábban van, mint az innsbrucki helyi idő szerinti.
3. A föld nem tökéletes gömb alakú. De lehetőség van egy olyan fiktív napnyugtáról is beszélni, ami akkor történne, ha a föld göb alakú lenne.
4. Az órák a hétköznapok számára vannak beállítva. De tudjuk, hogy a föld forgása nem pontosan 24 óra, továbbá a keringés során elfoglalt hely is befolyásolja az időtartamot. Ezért beszélhetünk egy "pontos", azaz csillagászati időről is, ami a gyakorlatban nem valósul meg, viszont az összelétező időfaja mind ekörül szóródik.
A civil, tengeri és csillagászati szürkületet itt szépen leírják, pontos definíció is van, ami alapján a percre is meg lehet határozni a kezdetüket és végüket: [link]
Lényegileg:
– a civil szürkület, amikor a nap a horizont alatt van, de még mindent jól látni, jóformán nappali fény van;
– a tengeri (angolban tengerészeti vagy navigációs), amikor már a dolgok színe nem látszik olyan jól, de azért még időben észreveszed, ha neki akarsz menni valaminek, tehát nem fejeled le a az ágakat az erdőben, viszont a turistajelzésekre már rá kell világítanod;
– a csillagászati szürkület pedig az, ami után már tényleg annyira sötét van, hogy a Nap légkörön szóródó fénye elhanyagolható még a nagyon halvány csillagok fényéhez képest is – tehát ma este 22:00 körül érné meg kimenni csillagászkodni (ha nem lenne telihold).
A kék és az arany óra viszont nekem volt újdonság, így köszönöm a 13:42-es választ!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!