Diffúzió csak ionok esetében történik, míg facillitált diffúzió és aktív transzport minden olyan esetben, amelyben az érintett anyag nem oldódik vízben, és szüksége van szállítófehérjékre?
Egyáltalán nem.
Az diffúzió általánosságban az, amikor egy anyag szétoszlik a vízben. Ilyenkor ha egy területen nagyobb a koncentráció, akkor a koncentráció ki akar egyenlítődni. Egyszerű példa erre, amikor cukrot feloldasz a teádban. Ha hagyod állni, az is minél egyenletesebben szét fog oszlani.
A sejt citoplazmáját ugye a sejtmembrán választja el a környezettől. Ha a két tér között a sejtmembránon át szabadon áramlik egy anyag, nyilván az is diffúzió. Itt is az érvényesül, hogy ahol sok van, onnan akar oda áramlani, ahol kevés van. De ez nem csak ionokra, hanem mondjuk gázokra is jellemző.
Facilitált diffúzió során az anyag szintén onnan akar áramolni oda ahol kevés van (vagy a sejtbe vagy sejtből ki), és a sejtmembránon lévő fehérjék ezt meggyorsítják. Vagy úgy, hogy csatornákat alkotnak a sejtmembránon, vagy úgy, hogy megfogják az anyagot, és a másik oldalt kiteszik.
Aktív transzport esetén az anyagot olyan helyről kell eljuttatni ahol kevés van belőle olyan helyre, ahol sok van belőle. Előbb leírtam hogy az oldott anyagok pont hogy egyenletesen szétoszlani szeretnek nem pedig tömörülni, ezért ez magától nem fog végbemenni. Itt is sejtmembránba ágyazott fehérjék végzik az anyagok szállítását, ezeket a fehérjéket nevezzük pumpáknak. Ez viszont már energiájába is kerül a sejtnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!