Az izlandi vulkán kitörésének lehet köze ehhez a sok esőhöz?
Látszik,h te már jobban értesz hozzá.:D
Én is úgy tudtam h hozzánk az Atlanti-óceán felől szoktak jönni az esők...Egyébként nekünk is feltünt h egyre több a földrengés mostanában...
Egyébként már úgy gondolom h a klímaváltozás miatt van ennyi eső.
Egy kis szakirodalom, amit most találtam, most én is tanultam:
A nyugat-európai viharokat óceáni ciklonok okozzák, amelyek viszont az itthon kialakult helyzethez annyiban járultak hozzá, hogy az Atlanti-óceán felett elhelyezkedő anticiklon meggátolta, hogy az európai ciklonok átvonulhassanak, így kialakult egy úgynevezett blocking helyzet, amikor a ciklonok nem tudnak megfelelően mozogni Európán belül. Az egymás útját elzáró légtömegek miatt megszűnt a nyugat-kelet irányú mozgás, így a mediterrán térségben szabadon képződhettek a ciklonok.
A már említett blocking helyzet az általunk megkérdezett meteorológiai szolgáltatók szerint nem nevezhető szokatlannak, sőt egy Európára általában jellemző időjárási helyzetről van szó. A mostani dugó 2009 novembere óta tartja magát, a koponyeg.hu munkatársa elmondása szerint ugyanennek a jelenségnek köszönhetjük a december 20-i emlékezetes hóvihart, a februári nagy fagyokat és a mostani heves esőzéseket és erős széllökéseket is. Annak ellenére, hogy az ilyen helyzetek előfordulása nem ritka, nem lehet komolyabb következtetéseket levonni arról, hogy a nyárra lesz-e valamiféle hatással a mostani jelenség. A Metnet munkatársa szerint az biztos, hogy a most lehullott csapadék valahol vissza fog köszönni.
A Blocking-helyzet
A 30. és a 60. szélességi körök közötti területen általános esetben erôteljes nyugatias áramlások dominálnak. Az egyes földrajzi szélességeken a légkör hosszú távú termikus egyensúlyának fenntartása érdekében rendszeresen kialakulnak olyan meridionális perturbációk, amelyek lehetôvé teszik a trópusokon felhalmozódott hôenergia szállítását a pólusok irányába. Ezen perturbációk következtében a nyomási képzôdmények egyes esetekben olyan formációkba rendezôdnek, amelyek területén a magaslégköri áramlások zonális komponense szinte teljesen megszûnik, nyomási teknôk és gerincek, a földfelszín közelében pedig ciklonok és anticiklonok jönnek létre. Ennek a meridionális hullámzásnak az egyik különleges esete az állóhullámok kialakulása, azaz olyan anticiklonok létrejötte, amelyek hosszabb ideig, akár több héten át is ugyanazon a területen vesztegelnek. Ezt nevezi a nemzetközi szakirodalom blockingnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!