Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek mi az evolúciós...

Szerintetek mi az evolúciós oka az embereknél a zene felfedezésének? Miért nincs egyetlen zene nélküli kultúra sem?

Figyelt kérdés
Az emberek szeretnek énekelni és zenélni. Ezeknek vagy hangulatjavító vagy vallási, hagyománytiszteleti funkciói vannak. Egyetlen kultúra sincs a Földön, ami nem ismerné a zenét.

2017. jún. 21. 19:22
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
22%

Az állatok hangadása jelzés és reflex. A madarak éneke gyönyörű, tavasszal örülnek egymásnak, a napfénynek, a melegnek, örömükben megajándékoznak énekükkel minket - ám a rigó nem tud karácsonyi koncertet adni, ennek oka van.


A kérdésre: nincs evolúciós haszna, nem azért van, hanem lényegünk a művészet. Semmi haszon abból, hogy a költő nem jelez, reflexszerűen nem hangokat ad a másik embernek, hanem leírja:

Még nyílnak a völgyben a kerti virágok,

Még zöldel a nyárfa az ablak előtt,

De látod amottan a téli világot?

Már hó takará el a bérci tetőt.

- sőt a nagy művészek gyakorta éhen halnak, mert nem tudják "eladni" magukat.


A művészet emberi lényegünkből ered, a Logoszból, istengyermeki mivoltunkból, és ez amióta ember az ember így volt/van/lesz.


Ahogy egy gyermek utánoz minket játék közben, úgy utánozzuk játékunkban mi azokat az erőket, amelyek a világot teremtették és teremtik - mondja Paul Klee

2017. jún. 22. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
54%

"a rigó nem tud karácsonyi koncertet adni, ennek oka van."

Vannak énekesmadarak, amelyek variálják is az éneküket, és minden tavasszal újratanulják.


"A kérdésre: nincs evolúciós haszna"

De, NAGYON is van haszna!

Amúgy a zene, a művészet jóval megelőzi a beszédet!

A kutya pl. nem tud beszélni - valahol a határán van, már majdnem tud - de a zenét tökéletesen érti, és van érzéke a művészethez is. A nála fejlettebb állatoknál pedig egyértelmű.

2017. jún. 22. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 Tislerics Máté ***** válasza:
68%

A zene és a zenélés kialakulása egyrészt a közös munkával alkotással, másrészt a párválasztással hozható összefüggésbe. Kezdem a közös munkával:


Az előemberek mikor szakócát készítettek, vagy különböző eszközöket, esetleg hasogattak, csiszoltak valamit az ritmikus ismétlődő hanghatásokkal járt. Például két előember, amint egymás mellett pattintgatta a köveket: Idővel egymásra hangolták az ütemeket, és szórakoztatónak találták az érdekes mintázatok létrejöttét a hanghatások következtében. Ez lehetett minden zenélés alapja.


És most térnék rá a párválasztás szempontjára: Itt fontos az evolúciós tényező. Hiszen az ellenkező nemű előembereknek a zene afféle művészeti kifejezési forma lehetett, ami lenyűgözhette az utódnemzésre alkalmas fajtársakat. Tehát a zenével való csábítás az emberre is jellemző lett. Ez természetesen az állatvilágban gyakori jelenség. (pl.: madarak, cetek, rovarok esetében...)

2017. jún. 22. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
51%
Az addig rendben, hogy az állatok is képesek élvezni, érteni, vagy értékelni a zenét, más kérdés hogy éreznek-e késztetést arra, hogy az érzelmeiket közvetítsék ezáltal. Bár ez így elég nehéz, mert a párosodni akarok érzés mellé is társulhat valamiféle érzelem, meg aztán hogyan várhatnánk el összetett érzelmek kifejezését olyan élőlényektől akiknek alapból egyszerűbb, ösztönösebb a működésük. Kíváncsi lennék rá, hogy egy állat akkor is rázendítene-e valahol, ha tudná, hogy azt senki nem hallja, tehát ha nem jelezni próbálna, vagy kommunikációt kezdeményezni, hanem mondjuk önmaga szórakoztatására tehetné ezt. És ezzel nem akarok ilyen irányba eltérni a kérdéstől, de szerintem összefügg az eredeti kérdéssel, mert én se nagyon találok evolúciós okokat ebben. Tök logikus a zene kialakulásának hogyanja, de a miértjei nem annyira egyértelműek.
2017. jún. 22. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
A madarakkal kapcsolatban: A rigó éneke és a kakas kukorékolása ugyanazt a funkciót látja el. Az más kérdés, hogy mi az egyiket zenének halljuk, a másikat inkább csak hangos krákogásnak. :)
2017. jún. 22. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

"A madarak éneke gyönyörű, tavasszal örülnek egymásnak, a napfénynek, a melegnek, örömükben megajándékoznak énekükkel minket - ám a rigó nem tud karácsonyi koncertet adni, ennek oka van."


A rigó, amikor tavasszal, nyár elején énekel, nem egymásnak örülnek, sőt! A rigódal emberi nyelvre lefordítva kb. ezt jeleni: Ez a hely foglalt. Itt az én fészkem van, az én tojásaim, az én fiókáim. Ne gyere közelebb! Ha közelebb jössz, megtéplek.

Azért nem énekel karácsonyi dalokat, mert nyár közepére okafogyottá válik a dolog. A fiókák kirepültek, nincs rá szükség, neki fölösleges energiapocsékolás lenne az éneklés. Ez nem művészet, csupán reflex és ösztön.

Egyedül az ember képes örömében, bánatában, a hangulata kifejezésére énekelni.

Hogy mi az evolúciós haszna? Nem tudom, talán az, mint az összes többi, nem alaphangsorokból álló (ugatás, vonyítás, makogás, bőgés, stb) kommunikációs formának.

2017. jún. 22. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
100%

Az evolúciós előny a csoporthoz tartozás erősítése, a közös munka, a kommunikáció fejlődése. Nézzük meg a törzsi táncokat. Mi hozná jobban össze a csoportot, mint este a tűz körül egy kis közös önkifejező dobolás. Ezáltal hasonló hangulatba kerülnek, jobban összehangolódik a csapat.


A párválasztásnál is van egy olyan funkciója, hogy megmutatjuk magunkat, csak ezt elvontabb módon, az érzéseinket tudjuk így átadni. Minél jobban elérjük, hogy a másik fél ugyanazt érezze, mint mi, annál több esélyünk van a fajfenntartó tevékenységre.

2017. jún. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

jaj #16 az, hogy egymásnak örülnek- virágnyelven azt jelentette, a párzáshoz tartozik:D és a karácsonyi koncertet is azért írtam, mert már el is némultak a tavaszi kis 'művészek'


"Hogy mi az evolúciós haszna?talán az, mint az összes többi"


A művészetnek nem az funkciója/ihletforrása/eredete/szerepe, ami a tárgyaknál és élőlényeknél a jelzésnek és a reflexszerű hangkiadásnak.


Ez kölcsönösségben a művészet befogadására is vonatkozik - ihletett, intuitíven alkotó művész művét ihletetten intuitíve lehet befogadni.


Más tudatállapot tartozik egy Bach koncert hallgatásához és egy fájdalomtól felsíró/ordító emberhez való segítéshez, vagy részegen káromkodva össze-vissza hadováló ember "hallgatásához", elviseléséhez.

2017. jún. 22. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
0%
#17 Ezt a funkcióját a mai napig teljesíteni képes, ettől még nem ez lesz az elsődleges célja. Az ember egyedül is zenél, bármilyen érdek nélkül is képes lehet dalt szerezni. Ha azt mondod, hogy az érzéseink átadása a másik félnek is a fajfenntartást segíti vagy akár csak a közösségbe tartozást erősítené, akkor ez is úgy működne, mint mondjuk az öltözködés, a külső megjelenés, vagy a nyilvánosan megosztott fotók, valamelyest szépítenénk rajta, de legalábbis előnyösebb oldalunkról közelítenénk, mert ez ösztönözné a másik félt az elfogadásra, fajfenntartó tevékenységre. De a zene nem ilyen. Az ehhez képest olyan is tud lenni, hogy egy hétig nem fürdik és kimegy az utcára papucsban meg köntösben, kócosan és ásítozva, diszkréten vakarózva. Milyen okból mutogatja meg ezt az oldalát a művészetben az ember?
2017. jún. 22. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Sajnos #19 igaz.. Az éhen halt költők, művészek és sok irodalmi példa támogatja ezt: Edmond Rostand, Cyrano de Bergerac
2017. jún. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!