Miért a naturalista filozófia az egyetlen "tudományosnak" elfogadott megismerési módszer az eredetünkel kapcsolatban?
No de amikor a 19-ik sz. végén ezt az egyetlen üdvözítő tudományos módszert lefektették, még nagyon mélyen nem láttak bele az anyag természetébe. Sőt, az élet hihetetlen bonyolultságáról még annyit sem tudtak. Mégis azt állították, hogy csak és kizárólag az lehet "tudományos", ami kizár minden tervezést, és csak az azóta sem bizonyított véletlenek szerveződése által jöhetett létre minden.
Mára azért sok minden átalakult ezen a területen. Elmondhatjuk, hogy az anyag fogalma is erősen inog.
Amikor pl. azt kérdezik a materialisták, hogy ha Isten teremtett mindent, akkor Istent ki teremtette, viszont ugyanúgy vissza lehet kérdezni, hogyha anyagból van minden, akkor az anyag honnan van? Energiából? És az energia?
Másik. Valóban biztos, hogy a naturalista módszerrel minden igazolható (lásd fenti probléma).
A tudományos közélet egyes képviselői azért idegenkednek az intelligens tervezés gondolatától, mert ragaszkodnak a módszertani materializmus előre leszögezett, ám sohasem bizonyított alapelvéhez. Az ellenérzéseket tehát valójában nem a tervezéselmélet kutatási és következtetési módszerének tudománytalansága okozza, hanem a materialista filozófián alapuló előítéletek. Lásd: Naturalizmus a tudományban (Naturalism in Science).
Ebben azért van igazság, nem?
Ez a kérdés félreértelmezése. A tudományos módszer elemei:
-Adatgyűjtés: A vizsgált jelenség megfigyelése, kíséretezés
-Modellalkotás: A megfigyelések összegzése, a jelenség működésének magyarázata
-Előrejelzés: A modell alapján következtetés a jelenség jövőbeli változásaira
-Ellenőrzés: Az előrejelzés összevetése a valósággal
Egyszerűen a tudományos módszer egy világszemlélet, vagy ha úgy tetszik eljárási szabálygyűjtemény. Az a tudományos tény, ami megismételhető. Ha teszem azt egy ecetmuslicában elrontod a white gént, fehér lesz a szeme. Ha egy másik törzsben, az USÁban lévő laborban elrontják ugyanezt a gént, ugyanez lesz az eredménye. Ha ezerszer végzik el a kísérletet, akkor is. Ez egy tudományos tény. Ebből lehet előrejelzéseket tenni, vagyis ha egy akármilyen törzsben elrontjuk a white gént, annak fehér színű lesz a szeme. Ez ellenőrizhető. Megvizsgálható, hogy ez miért van? Megfejthetjük, hogy a white gén által kódolt fehérje egy szállítófehérje, amely a piros festékanyagot juttatja a szem sejtjeibe. Ha nem működik, a festék kívül marad, a szem nem kap piros színt. Ez is egybevág a modellel, megismételhető kísérleteken alapszik.
Ez is egy tudományos tény.
Ezek után el lehet gondolkodni rajta, hogy de akkor miért van a légy a Földön? Mi az ő létének célja? Ezekre a kérdésekre azonban nincs a szemlélőtől független válasz, amely kísérletesen ellenőrizhető lenne, így ezek nem tudományos tények.
Mi az a többi megismerési módszer, ami kísérletesen ellenőrizhető és az eredetünk nyomára vezet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!