Elmagyarázná valaki az Atomok felépítését pontosabban?
Tehát, mit is jelent a Proton, Neutron, Elektron? Mit jelent hogy pozitív / negatív töltésű?
A Periodusos rendszerbe lévő elemek építik fel a körülöttünk lévő világot? Csak a kémiai elemek vannak benne? Még milyen elemek léteznek?
A proton, neutron és elektron az atomnál kisebb részecskék. A proton és a neutron nehezek, az elektron jóval könnyebb. A protonok és neutronok nagyon erősen kapcsolódnak össze, és ez az erős kölcsönhatás egy apró helyre húzza őket össze. Ez az atommag. Az elektronok gyengébben kapcsolódnak, és egy nagyobb "elektronfelhőt" alkotnak az atommag körül. Épp ezért a kémiai reakciókban a nagyon erősen kötött protonok és neutronok nem vesznek részt, csak az elektronszerkezet változik. A proton pozitív, az elektron negatív töltésű, a neutron pedig semleges.
Az hogy valami pozitív vagy negatív töltésű, egy elemi tulajdonság. Mit jelent, hogy valaminek a tömege 1 kg? Meg tudod mérni, de ez egyszerűen az anyag tulajdonsága. Nem "jelent" ennél többet. Ilyen a töltés is. Az ellentétes töltések vonzzák, az azonosak taszítják egymást egy fizikai törvényszerűség szerint. De ennél mélyebben senki sem tudja, hogy pontosan mitől vannak.
A periódusos rendszerben csak kémiai elemek vannak, mert másmilyen elemek nincsenek. Nincs fizikai vagy biológiai elem ilyen értelemben. Azért mondjuk hogy kémiai, hogy megkülönböztessük pl. a Duracell elemtől. Aminek ugye semmi köze semmihez, csak ugyanaz a név rá. A legtöbb dolgot kémiai elemek építik fel, de nem mindent. A fényt nem, van pár extrém égitest, amit nem, és vannak másféle elemi részecskék. De az anyagokat általánosságban a kémiai elemek építik fel. Persze általában nem elemi állapotban, hanem vegyületeikben.
Első jól írta le.
Kiegészítés: az anyagi világot ezek építik fel, de pl. a fényt, a sugárzásokat már nem ezek.
Nagyon sokféle elemi részecske létezik még, amivel a tudósok kísérleteznek a részecskegyorsítókban. Ezek ugyanilyen részecskék, csak más a tömegük, stb. - de általában elég gyorsan elbomlanak másfajta részecskévé, ezért nem találkozol velük a kémiaórán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!