Nem értem, hogy a képen látható jelölések mit jelentenek a sav-bázis reakciókban. Valaki segítene?
2017. ápr. 23. 16:05
1/1 anonim válasza:
A Brönsted-féle sav-bázis elmélet szerint ha egy sav erős, akkor a belőle képződő anion gyenge bázis. Ha a sav gyenge, akkor neki az anionja erős bázis. Például az ecetsav gyenge sav, ezt jelenti a gy.s. Tehát akkor ha én nátrium-acetát kristályokat szórok vízbe, akkor egy csomó acetát iont juttatok az oldatba. De csak az erős savak engedhetik meg maguknak, hogy teljesen disszociált állapotban legyenek, de az ecetsav nem ilyen, tehát neki az anionjai rögtön elkezdenek visszaalakulni ecetsavvá, felvesznek egy protont a víztől, amiből ezért OH-ionok maradnak vissza, ezért lesz ez lúgosan hidrolizáló só. A NaOH ellenben erős bázis (e.b.), ezért a belőle képződő kation nagyon gyenge sav, ő köszöni szépen de nem kér a hidrolízisből, nem reagál vízzel. Így tehát a nátrium-acetátot olyan ionok alkotják, ami egy gyenge sav savmaradéka (acetát ion), ez erős bázis mert maga az ecetsav gyenge sav, illetve egy olyan ion, ami egy erős bázis bázismaradéka (Na+), ami maga gyenge sav lesz, ezért a Na-acetát egy erős bázis lesz, amit igazolnak a reakcióegyenletek is: ott díyzeleg az acetát-ion hidrolízisegyenletében az OH-.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!