Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik karbokation a legstabil...

Melyik karbokation a legstabilisabb?

Figyelt kérdés

Reakciómechanizmust értelmezek épp diéneknél & alkineknél. Diéneknél van 2 igazán szép, melybe nem vagyok biztos..


A kérdésem az lenne, hogy amilyen karbokationokat leírtam az egyes színnel kiemelt részekbe, azok közül legelső sorban melyik a stabilis a 2 szorosan egymás alatt levő közül? Valamint ha kiterjesztjük, akkor a 4 közül melyik fog a reakció eredményeképpen kialakulni a leginkább?


Engem bezavar az, hogy a karbokation (+) töltése a kettős kötéstől távol óhajt-è elhelyezkedni - ezzel felkínálva a szomszédos, (nem minden esetben nagyobb H-számú C-nek) a H-jét - vagy ez csak abban az esetben meghatározó és távolabb kell vinnünk a kettős kötéstől a (+) töltést, ha azonos a H szám mindkét C-en? Ergó akkor a távolabbi kapja meg a töltést?

Bejelölgettem, h szerintem melyik a stabilabb.


Kép: [link]



(Egyébként sósavaddícióról van szó gyakorlatilag, szóval Cl atomok csücsülnek majd oda, de most ez mechanizmusilag nem sok vizet zavar.)


Előre is köszi, aki segít! :)



2017. márc. 31. 20:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A karbokationokat a szomszédos szénatomok stabilizálni tudják, gondolom a szomszéd-szomszédjai is, de azok még kevésbé. Emiatt a stabilitási sorrend a penta-1,3-dién esetében (az ábrád alapján): 4>3,1>2. Ha a termodinamikai kontroll érvényesül, akkor ilyen lesz a várható összetétel, míg ha a kinetikus kontroll érvényesül, akkor valahogy pont fordítva (lásd ábra)

[link]


A kumulált diénnél nem vagyok benne biztos, de szerintem a kettőskötéses szénen lévő karbokationok a stabilak, szerintem a kettőskötés jobban stabilizál, mint az egyes.


Általánosságban pedig abban biztos vagyok, hogy a primer szénatom stabilitása kisebb, mint a szekunderé.


(egyébként nem vagyok penge szervesből, szóval nem fix, amiket írtam, ha valaki biztosan tudja, szívesen olvasnám a választ)

2017. márc. 31. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A kumulált diénekhez szeretnék hozzászólni, a többit az előző válaszoló jól kifejtette (egyébként ha azzal kapcsolatban lenne további kérdésed, akkor szólj), ebben viszont téved. Nagyon jól felrajzoltad a két lehetséges karbokationt. Na most, tudjuk, hogy minél több mezomer határszerkezettel rendelkezik egy részecske, annál stabilabb. A lila keretben lévő első molekula egy vinil-típusú kation, abban hiába pakolgatom át a kettőskötést, csak még rosszabb stabilitású molekulát kapok (például a kettőskötés átfordulhat a szénatom másik oldalára, de akkor 2+ és 1- töltéses "ikerionos kation" keletkezik, annak soha az életben nem lesz valós életideje. Ennek a formának nincs más stabil határszerkezete. A második molekula ellenben már allil-kation típusú, vagyis van egy másik mezomer határszerkezete, mégpedig úgy, hogy a kettőskötés átjön eggyel jobbra, és akkor a + töltés a legelső szénatomra kerül. Na most, joggal mondhatnád, hogy dehát akkor a lánc szélére kerül a töltés és az kevésbé stabil! Nos igen, de ez még mindig jobb mint a vinilkation esete. Lehet hogy ez a második mezomer forma kevésbé stabil, de legalább életképes, van létjogosultsága. A határszerkezetekre ne úgy tekints mint létező dolgok. A kulcsszó a HATÁR. Ezek szélsőséges állapotok, a valóság mindig a kettejük között félúton helyezkedik el, azaz magyarul a kettős kötés is, és a töltés is megoszlik 3db szénatom között, ezért az allil-kation töltéssűrűsége sokkal jobb mint a vinilnek. Hiszen az allil az egy 3 centrumos, egyszeresen + rendszer, így szénatomonként 1/3 + töltés jut, a vinilben pedig, mivel nincsenek életképes mezomerek, 1 centrumos a töltés, a szénnek teljes + töltése van ami nem oszlik el. Úgy képzeld el, mint egy fizika feladatot: van egy rugónk, amit a plafonra ragasztunk és ráakasztunk egy testet, majd meghúzzuk és elengedjük. A test egy legmagasabb (maximális) és egy legalacsonyabb (minimális) állapot között fog ingadozni, de a legtöbb időt a kettő közti állapotban (közepes magasságban) tölti. Ugyanez van a mezomerekkel is. Azok szélsőséges állapotok, a molekula csak nagyon kevés időt tölt abban az állapotban, és sokkal több időt egy olyan állapotban, amit rezonanciahibridnek hívunk. Ezért, mivel a 2. molekuládnak van egy másik határszerkezete, ezért ő sokkal kedvezőbb állapot mint az első, de tudj róla, hogy ennek a részecskének a valódi szerkezete nem így néz ki, hanem közelebb állna a valósághoz az, ha egy 3 szénen eloszló + töltést rajzolnánk ki a molekulán. Sajnos most laptopról vagyok, így nem tudom jól lerajzolni neked, de ha érdekel vizuálisan a dolog, írj rám egy privátot és holnap berajzolgatom őket ha az asztali géphez kerülök. Egyelőre remélem ennyiből is érthető nagyjából, de bármilyen felmerült kérdésre szívesen válaszolok :)
2017. ápr. 1. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Elnézést, apró javítás: az előző kommentem csak a 2,3-addícióra vonatkozik, nem az egész lila keretben lévő dolgokra. Tehát valójában csak az utolsó két molekuláról beszéltem végig :)
2017. ápr. 1. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindkettőtök válaszát és segítségét! :)
2017. ápr. 4. 19:49

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!