Milyen tulajdonságok alapján soroljuk a hüllőket egy ilyen "csoportba"?
Az a "csoport" valószínűleg a Hüllők osztálya. A négylábú, magzatburkos állatokat soroljuk ide. (Igen, rendszertanilag a kígyók is "négylábúnak" számítanak. Mert volt lábuk, csak visszafejlődött.)
Egyik fő jellemzőjük, hogy a modern hüllőfajok egyike sem képes testhőmérsékletének állandó értéken tartására.
A Kladisztika rendszere szerint (ami az élőlényeket kizárólag származás, nempedig megfigyelhető tulajdonságaik alapján osztályozza) nincs olyan csoport, hogy Hüllők.
A kladisztika szerint ősi kétéltűekből kialakultak az első magzatburkosok. Ezek olyan ősi gyíkszerű lények voltak, amik már képesek voltak szárazföldi tojással szaporodni vízi pete helyett és kihagyni az ebihal-állapotot.
Ezek az első magzatburkosok egyszerre hordoztak kétéltűszerű, hüllőszerű, és emlősszerű tulajdonságokat. Kinézetre kis gyíkok voltak, azonban bőrük sima, nedves és mirigyekben gazdag volt, és sűrű húgysavpaszta helyett vizeletet ürítettek .
Pár millió évvel a magzatburkosok megjelenése előtt különváltak Szinapszidákra és Szauropszidákra.
A Szinapszidák koponyáján oldalt egy lyuk jelent meg. Ezek gyíkszerű, de mirigyes, nedves bőrű, pisilő ősállatok voltak, idővel ezekből lettek az emlősök, a koponyájuk oldalsó lyuka a rágóizmok megjelenési helyéül szolgált.
A Szauropszidák koponyáján oldalt két lyuk jelent meg. Idővel kifejesztették a száraz, pikkelyes bőrt és a sűrű húgysavpaszta ürítést. Belőlük lettek a Pikkelyes Hüllők, amik epidermális pikkelyeket fejlesztettek ki, tehát a mai gyíkok és kígyók, valamint az Archosaurusok, a teknősök, a krokodilok, a dinoszauruszok és persze a dínókból később kifejlődő madarak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!