Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az űrben van lökéshulláma a...

Az űrben van lökéshulláma a robbanásnak? Hogyan, ha nincs levegő?

Figyelt kérdés

2017. márc. 24. 08:37
 1/5 anonim ***** válasza:
Nincs.
2017. márc. 24. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Volt már a kérdés.

Lehet lökéshullám, ha éppen van ott valamiféle gáz.

Ez a gáz lehet nagyon ritka is.

2017. márc. 24. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

igen is, meg nem is.


úgy, mint a földön nincs. de azért csak felrobbant valami, csak van égésterméke és annak sebessége, ha gáz, akkor is kondenzálódhat vagy akár meg is fagyhat és nincs ami lelassítsa, ha meg repeszek is vannak, azokat meg főleg nem fogja semmi lelassítani.


szóval ha egy marék tnt felrobban tőled nem olyan messze az űrben, meg fogod érezni.

2017. márc. 24. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

Hagyományos értelembe vett lökéshulláma nincs, mert légüres tér az űr.

(A nagyon kevés ott lévő anyag ehhez kevés.

A valódi lökéshullámnál az egyes atomok adogatják tovább "láncban" a mechanikus energiát. Olyan atomok is melyek a robbanásban nem is vettek részt. Lényegében egy nagyon erős "hang" nak fogható fel ami itt a légkörben terjedni tud.)


Viszont a hagyományos robbanóanyagoknál jelentős mennyiségű forró gáz fejlődik ami az ürbeli robbantásnál is kiterjed, tágul, így ennek a robbanás közvetlen közelében lehet "lökő" hatása szilárd tárgyakra.

(Lásd a rakéták is így működnek, egy majdnem zárt 1 kijáratos térben folyamatos robbanást tartanak fenn, a kilökődő gázok a rakétát és vele a hasznos terhet a kilökődéssel ellentétes irányba lökik. A kilöködő anyag tömegének és a kilökődési sebességének függvényében.)


Atombombánál is van valamennyi hagyományos robbanóanyag, ami gázokat képez, másrészt maga az atombomba szerkezet elpárolog és gázzá alakul. Ennek is kiterjed az űrben a felhője, azaz ami közel van azon lökhet egyet.


És van a kisugárzott hőnek fénynek és energiának is nyomása, ami egy szilárd tárgyba ütközve azt egy nagyon kicsit arrébb löki. Ez a hatás eltörpül a kitáguló gázok hatásához képest, de mivel elektromágneses sugárzásról van szó, ezért jóval messzebb is hat. Ez az utolsó opció atom és hidrogénbombáknál természetesen nagyobb jelentőségű.

Ahogy az is hogy a földi légköri nukleáris robbantásoknál a radioaktív sugárzást elnyeli a légkör, míg az űrben ezek nagyon messzire hathatnak. Csak a terjedési gömb miatt bekövetkező eloszlás miatt gyengülnek. (Ha jól emlékszem a távolságra nézve négyzetesen csillapodik.)

2017. márc. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítő válaszokat! :)
2017. márc. 25. 19:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!