Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Olvassa a kérdéseket olyan...

Olvassa a kérdéseket olyan valaki, aki érti az általános relativitáselméletet?

Figyelt kérdés

Szeretnék választ kapni egy kérdésre, olyanok véleménye nem érdekel, akik nem értenek ehhez.


A probléma:

A relativitáselmélet szerint nem a gravitációs vonzás miatt esnek a tárgyak "lefelé", hanem azért, mert a Föld tömege meggörbíti a teret.

A tárgyak a felszín fölött a tenger szintjével merőlegesen esnek, tehát ez azt jelenti, hogy a görbület teljesen meredek.

Ha viszont tér görbeletének meredeksékétől függ a nehézségi erő által egy adott tömegre kifejtett erő nagysága és a nehézségi gyorsulás értéke, akkor hogy lehet az, hogy a Föld középpontjánál nagyobbak ezek az értékek?

Hiszen a tér görbültsége ott sem lehet meredekebb. Ha pedig nem nagyobb a görbültség, akkor az említett értékek sem lehetnének nagyobbak.


2010. máj. 8. 15:00
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Ezt hol hallottad? Mármint hogy nagyobb a gravitációs erő a föld közepe felé haladva. Akkor lenne igaz ha egy pontban lenne az összes anyag a magban. De ahogy egyre mélyebbre mész csökken ez az erő, mert a feletted lévő anyag is vonz. Pont a közepén meg kiegyenlítik egymást, mert mindenhonnan ugyanannyi vesz körül.
2010. máj. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Számomra ez nyilvánvalónak tűnt.

Ha feleakkora távolságra lennék a Föld középpontjától, mint amekkorára jelenleg vagyok tőle, (tegyük fel, hogy élve és sértetlenül maradnék) akkor nem lenne nagyobb a rám ható nehézségi erő?

2010. máj. 8. 15:27
 3/16 anonim ***** válasza:

"A relativitáselmélet szerint nem a gravitációs vonzás miatt esnek a tárgyak "lefelé", hanem azért, mert a Föld tömege meggörbíti a teret. "


A lényeg nagyjából ugyanaz, csak más a neve.

2010. máj. 8. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

nem lenne nagyobb, mert a fölötted levő föld vonzása kiegyenlíti.


ha leásol akkor akkora lesz a tömegvonzás,mintha egy ugyanolyan sűrűségű, kisebb sugarú nomeg tömegű gömb vonzana.(sugár a te meg a középpont távolsága)

2010. máj. 8. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Ha leásol mondjuk a föld sugarának a feléig, akkor vonzana a másfél föld átmérőjű anyag ami alattad van, meg a feletted lévő fél, ha jól sejtem. Kisebb lenne mindenképpen a graverő, mintha a egy egész föld vonzana.
2010. máj. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Értem!


Nem értem, miért hittem azt, hogy a középpontban a legnagyobb a gravitáció.

Talán az miatt, hogy ott a legnagyobb a forróság.:)

2010. máj. 8. 15:46
 7/16 A kérdező kommentje:

De valami még nem világos.


Ha a felszín felett 10 km-el vagyok, akkor kisebb a rám ható nehézségi erő, mint a Földön rám ható nehézségi erő.


Ha 10 km-el magasabban lennék mostani helyzetemhez képest, akkor miért nem lenne olyan ez, mintha a Föld sugaránál 10 km-el nagyobb sugarú (és ezzel nagyobb tömegű, hiszen a levegőnek is van tömege) gömb vonzana?

2010. máj. 8. 15:52
 8/16 anonim ***** válasza:
A föld a tömegközéppontja felé húz téged, ha messzebb kerülsz tőle kisebb lesz ez az erő, a légkör meg nem befolyásol semmit.
2010. máj. 8. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Nos gravitációs görbület meredeksége de 90 fokos(annyi max egy fekete lyukban lehet. Azért nem látod görbültnek az esést, mert közben a fény is ugyanannyira görbül el, így nem veszed észre. A légkör tömege nem olyan nagy. Nem befolyásolja annyira a gravitációs mezőt. A Föld tömegébe a légkör is beletartozik.
2010. máj. 8. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"Nos gravitációs görbület meredeksége de 90 fokos(annyi max egy fekete lyukban lehet."


A kulcspozícióban lévő "de" szó nem "nem" akart lenni véletlenül?:)

2010. máj. 8. 16:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!