Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan alkalmazkodtak izlandon...

Hogyan alkalmazkodtak izlandon a fak a 24 oran at tarto nyari vilagossaghoz, es teli sotetseghez?

Figyelt kérdés

2017. febr. 13. 21:36
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem nagyon vannak fák.

Egyébként meg a lombhullatóknak télen úgysem kell fény, az örökzöldek meg beérik nagyon kevéssel.

A 24 órás világosság nem okoz gondot a növényeknek.

2017. febr. 13. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A 24 oras vilagossagrol en ugy tudom nem igazan tesz jot a faknak, nem tudnak pihenni, egyfolytaba fotoszintetizalnak es cukrot termelnek. Olvastam egy cikket is rola hogy probalkoztak cserepbe ultetett tolgyekkel bukokkel 24 oras fenybe nevelni oket, de elpusztultak. Mondjuk a varosi fak is elviselik valahogy, gondolom alkalmazkodtak!
2017. febr. 13. 22:36
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván nem trópusi fák élnek arrafelé, hanem azok a fajok, amelyek a sarkköri klímához is alkalmazkodtak.

Másrészt meg nem delel a nap egyfolytában, éjszaka jóval kevesebb fény éri őket. Ez pedig messze nem ugyanaz, mint amikor mesterségesen, 24 órán át konstans erősségű fénnyel világítják meg.

2017. febr. 13. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

Azt a 24 órás "napsütést" ne úgy képzeld el azért, mint nálunk nyár közepén délután kettőkor :) Hanem kb. úgy, mint egy ősz végi napon délután 5-kor, amikor a házak felett még épp látod a Napot, mielőtt lenyugodna. Na kábé abban a magasságban látható Izlandról nyáron a Nap, délben. A 24 órás napsütés pedig annyit tesz, hogy ennél csak lejjebb megy, de nem tűnik el a horizont mögött, hanem lemegy egészen a horizontig, északi irányban érinti a horizontot, majd újra elindul felfelé, de nagyon lapos szögben, hogy aztán 12 óra múlva megint elérje azt a csúcsmagasságot, mint amelyen nálunk áll október közepén délután 5-kor. És ez megy heteken keresztül, csak mindig egy picit jobban megközelíti éjfél felé a horizontot. Ez nagyjából egy-másfél hetes periódus, amíg folyamatosan látni a Napot (már amikor épp nem felhős az ég). Aztán kb. 2 hét után már el is tűnik a horizont mögött, de csak pár percre, hogy aztán ismét előbújjon. Majd minden "éjjel" egy kicsivel lejjebb megy, miközben egy kicsivel kevésbé emelkedik magasra nappal.


Szóval az Izlandi nyár kábé olyan, mintha nálunk október közepén délután 5 és 7 óra között megakadt volna az idő. Ilyenkor már a fák sem igazán fotoszintetizálnak, hiszen soknak már levele sincs eddigre (elhullatta). Nyilván, tölgyfát meg nyárfát meg fűzfát nem fogsz találni Izlandon, legfeljebb fenyőféléket, vagy még inkább csak bozótot, cserjéket, amelyek 50 év alatt nőnek meg négy méter magasra, aztán már csak sűrűsödik meg az ágai vastagodnak.

2017. febr. 14. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát bizony, ott már igen kevés fás szárú fajt találsz.

Ami van, annak volt ideje hozzászokni.

A zuzmó meg köszöni, jól van.

2017. febr. 14. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%
2017. febr. 14. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!