Bonyolultan. Tudnod kell, hogy hány fokról hány fokra, milyen méretű edényben van (edény felszíne), párolog-e vagy csak az edény falain keresztül hűl, mekkora az időegység alatt bekövetkező távozó hőmennyiség stb.
Ha mindent csak elméletben szeretnél akkor véges elem mondszer. Túl nagy mértékben füg az alakjátol hogy egyszerüen számitható legyen.
2017. febr. 4. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 anonim válasza:
A probléma egy differenciál egyenlethez fog vezetni.
Az pedig egyetemi szintű matek.
Vagy lehet még numerikus módszerrel is.
Magát a módszert szerintem te is meg tudod érteni és végül is elég hozzá egy excel is.
2017. febr. 4. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 anonim válasza:
# 3
Milyen numerikus módszerre gondolsz?
2017. febr. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
5/9 A kérdező kommentje:
1000 literes hengeres zárt tartály, kb 1 méter átmérőjű. 85 fokról 40 fokosra.
2017. febr. 4. 18:26
6/9 anonim válasza:
Az volna a lényege hogy a számítás azért nehéz mert a hővezetés részecskéről részecskére a hőmérséklet különbségtől függ ami folyamatosan változik. A numerikus módszerrel ezt lehet közelíteni úgy hogy egy rövid ideig a hőmérséklet különbséget állandónak veszed és amikor a rövid idő letelt akkor az új energia viszonyokkal új hőmérséklet eloszlást számolsz. A valójában ez a rövid idő tart a nullához azaz hulla ideig tart ezért lesz ez egy közelítés. A számolást gömb alakra érdemes csinálni és a a hőmérséklet különbségből adódó sűrűségkülönbség által hajtott folyadékmozgást el kell hanyagolni mert túl bonyolulttá teszi. Az igazság az hogy sokkal egyszerűbb mérni mint számolni. Számolni csak akkor érdemes ha kifejezetten számolni akarsz. Egyébként a méréshez nem kell 1000 liter víz lehet kisebb is. Fogsz 3 különböző térfogatú vizet és méred a hűlésüket az idő függvényében.Mondjuk 1 liter, 10 liter meg 100 liter vizet. A hűlésük az idővel exponenciálisan fog csökkenni valamilyen T=T0-e^(-t/A) függvény alapján, a külső hőmérséklet mindig állandó és "A"jellemző lesz a víz térfogatára. A három különböző térfogatra felvett "A" értéket lehet extrapolálni az 1000 literre és kész.
2017. febr. 4. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
7/9 anonim válasza:
# 6
Az első modszert nevezik véges elem modszernek.
És a kisseb méretből nem lehet pontosan következtetni a nagyobra mivel a térfogat nem arányosan nő a felülettel. De a kettes válaszban a video pontosan levezeti.
2017. febr. 4. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
8/9 anonim válasza:
7# miért ne lehetne számolni?
A felület arányos r^2 -el a térfogat meg r^3-el.
A függvény nem lesz lineáris az igaz de hát nem vagyunk kisiskolások nemde? Tán csak nem okoz nehézséget egy nem lineáris illesztés.
2017. febr. 5. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
A felület csak egy dolog a sok közül. A belső áramlások is jelentősen változnak a mérettel és a külső levegő áramlása is. És még külső tényezőket is figyelembe lehetne venni hogy mekkora a helység stb. Ha ezeket mind figyelembe akkarod venni akkor ot vagy a véges elem modszernél.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!