Hogyan kell kiszámolni az eredményeket az egyensúlyoknál?
Problémám a következő:
Van egy feladat, és megvan a megoldása is, és szeretném megtudni hogyan kell kiszámolni.
Megvan adva hogy a kezdetben mennyi a kiindulási anyag és mennyi keletkezik az egyensúlyban, de hogy számolom ki hogy a kiindulási anyagoknál, mennyi az átalakulás és mennyi az egyensúly.
Nagyon örülnék ha valaki elmagyarázná a számolás, és a logika menetét, megszeretném érteni a dolgot...
köszönöm :)
Egyensúlyos feladatokat mindig úgy oldunk meg, hogy a reakcióegyenlet alá írunk egy táblázatot 3 sorral: kiindulási anyagok, átalakulások és egyensúlyi mennyiségek. Az egyensúlyi állandó számolása csak simán a definíció alapján történik: a termékek egyensúlyi koncentrációit (a megfelelő hatványon) osztjuk a kiindulási anyagokéval. Ehhez persze tudnunk kell a táblázat utolsó sorának összes celláját.
Én mondjuk nem így írnám fel a megoldást ahogy a megoldókulcs, hiszen a definícióban koncentrációk vannak, tehát a táblázat soraiba is célszerű koncentrációkat írni, bár így is jó. De ha már így írták ők, legyen így. Töltsük ki a táblázatot azokkal az adatokkal amiket tudunk (a kiindulási molekulák mennyiségét tudjuk, tehát az első sorba a HCl és O2 alá beírhatjuk a megadott számokat, a keletkező klórgáznak meg az egyensúlyi koncentrációját tudjuk, az meg az utolsó sor). Na most, mivel klórból és vízből a kiindulópontban nincs semennyi, ezért az első sorba azok alá 0 írható. És akkor most vizsgálhatjuk a változásokat: tudunk-e kitölteni egy átalakulási (középső sori) értéket? Igen, mert kezdetben klórból nem volt semmi, egyensúlyban meg van 0,546, tehát abból keletkezett ennyi, vagyis a klór alá a középső sorba +0,546 írható. namármost, ha a középső sorban egy értéket tudunk, akkor tudjuk a többit is, hiszen a táblázatnak ezen sora a reakció sztöchiometriájának megfelelően végigírható, azaz a víz alá is ugyanennyi írható, az oxigénhez fele ennyi (1 vízmolekula kell az egyenlet szerint 2 klórhoz vagy vízhez), HCl alá pedig dupla ennyi. Arra viszont vigyázz, hogy a kiindulási anyagok fogynak (negatív előjel) a termékek meg keletkeznek (pozitív előjel). Ha végigírtuk a középső sort, végigírhatjuk az egyensúlyi sort is, hiszen tudjuk mennyi HCl-ből és O2-ből indultunk ki, és most már azt is tudjuk mennyi alakult át, vagyis a maradék (a kettő különbsége) lesz jelen az egyensúlyi sorban. Vagyis most már ez a sor is végig kitölthető, utána a K definícióját felhasználva behelyettesíthetjük a törtbe, vigyázva a megfelelő hatványokra. Ennyi lenne, ha kérdésed lenne vagy nem érthető, szólj nyugodtan.
Nagyon koszonom a segitsegedet, igazan erthetoen magyaraztad el! :-)
Mostmar ertem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!