Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy feketelyuk kisseb...

Ha egy feketelyuk kisseb tömegű egy bizonyos élőlénynél azt is beszívja?

Figyelt kérdés

2016. dec. 27. 11:53
1 2
 11/19 anonim válasza:
Folytatás: mércével ezek parányi tömegek. A galaxisok központját képező fekete lyuk több százezerszer nehezebb mint a napunk.(az utóbbi szám lehet hibás).
2016. dec. 31. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 takimann ***** válasza:
Szerintem csak a Traal bolygó mohó bogárpattintó fenevadját képtelen beszívni, mert a fantázia tömege végtelen.
2016. dec. 31. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Nem értem hogyan jöhet létre kis tömegű, parányi fekete lyuk? Ha kicsi a tömege, hogyan tudja beszívni a fényt?
2017. jan. 2. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

"hogyan jöhet létre kis tömegű, parányi fekete lyuk?"

pl. össze kell nyomni egy adott mennyiségű anyagot.


"Ha kicsi a tömege, hogyan tudja beszívni a fényt?"

Az eseményhorizonton belül könnyedén.

2017. jan. 2. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 dq ***** válasza:

1/R^2-es a gravitáció.

Ha vennél valamit, ami 1 atom tömegû, viazont sokkal kisebb mint 1 atom, az is simán beszívja a fényt.

2017. jan. 2. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 2*Sü ***** válasza:
95%

Tisztázzunk néhány dolgot.


1. Két tömeggel rendelkező test vonzza egymást. Teljesen mindegy milyen kicsi a tömegük, milyen nagy távolságra vannak egymástól, attól még vonzzák egymást az F = G * m₁ *m₂ / d² képlettel kiszámolható erővel. Lásd: [link]


2. Két test ugyanakkora erővel vonzza egymást. Az alma ugyanakkora erővel vonzza a Földet, mint a Föld az almát. Bármilyen kicsit az erő, a tömeggel rendelkező testet az a = F/m képlettel kiszámolható gyorsulásra készteti. Ebből látszik az is, hogy minél nagyobb tömegű a test, annál kisebb ez a gyorsulás. De ettől még az erő azonos nagyságú.


1+2. Ergo akármilyen kicsi is a két test tömege, vonzani fogják egymást, közeledni fognak egymáshoz. Az megint más kérdés, hogy egy tőlem 1000 km-re lévő hangya olyan kicsi erővel vonz, olyan kis gyorsulásra késztet, hogy ennél a közegellenállás, súrlódás nagyságrendekkel nagyobb. De ha az űrben lennénk, és nem lenne más rajtunk kívül, közelednénk egymáshoz. Hogy mennyi idő alatt érnénk össze, az megint más kérdés, ki lehetne számolni – most nincs kedvem –, lehet évek telnének el, de ez a kérdés szempontjából lényegtelen.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


3. A fekete lyukat nem a tömege teszi fekete lyukká. A Föld felszínén egy 1 kg-os testet a Föld 9,81 N erővel vonz, ami 9,81 m/s²-es gyorsulásra készteti a testet. Ha közelebb kerülnénk a Föld középpontjához – elkezdünk leásni –, akkor a gravitációs erő csökkenne, mert ami fölöttünk van Földhéj, annak a gravitációs ereje kiegyenlíti egymást, és a ránk ható erő megegyezik az alattunk lévő gömbrész tömege által kifejtett gravitációval. Ergo a Föld azért nem tud teljesen elnyelni minket, mert itt a felszín távol tart a gravitációs középponttól, lejjebb meg már nem csak befele, de kifele is vonz minket.


4. De mi van, ha a Föld hirtelen összemenne, a tömege maradna annyi, amennyi, de az átmérője mondjuk 6371 km-ről mondjuk 100 km-re csökkenne. Akkor egyre közelebb tudnánk kerülni a gravitációs középponthoz, a földfelszín nem tartana minket távol tőle, nem is kerülne fölénk semmi, így jóval nagyobb erő és gyorsulás lépne fel a 100 km sugarú földfelszínen. Egy 80 kg-os emberre 3,2 millió N erő hatna, úgy érezné magát, mintha egy 320 tonnás súly vinne a hátán.


3+4. Tehát a fekete lyuk nem a tömegtől, hanem a tömegtől és a mérettől függ. A fekete lyuk attól fekete lyuk, hogy a mérete kisebb, mint a Schwarzschild-sugár. Ergo elvileg létrejöhet 1 kg-os fekete lyuk is, csak kellően kicsinek kell lennie, a sugara kisebbnek kell lennie, mint 1.4851831*10⁻²⁷ méter. A Napból is lehetne fekete lyuk, ha a sugara kb. 3 km-re csökkenne – ugyanakkora tömeg mellett –, a Földből is, ha a sugara 8,8 mm lenne.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


És igen, egy 1 kg-os fekete lyuk egy elefántot nem beszívna, hanem egymást vonzanák. Az elefánt nagyobb tömegű, így ő kevesebbet mozdulna el, effektíve a fekete lyuk mozdulna el az elefánt irányába, de ahogy az elefánt egyik atomját elnyelné, máris nagyobb lenne a fekete lyuk tömege, egy újabb atom esetén még nagyobb, mikor az elefánt 1/3-át elfogyasztotta, már fele akkora tömegű lenne, mint az elefánt megmaradó részének tömege, ha az elefánt felét már „megette”, akkor már a fekete lyuk lenne a nagyobb.


Hasonló ez ahhoz, mint mikor egy ember megfertőz egy másikat. Akkor már ketten lesznek fertőzőek, megfertőznek újabb két embert, és így szépen lassan egyetlen ember képes megfertőzni akár milliárdnyi embert is. Ugyanígy képes egy kisebb fekete lyuk szépen lassan magába szívni egy nálánál jóval nagyobb tömegű testet is.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Igen, az megint más kérdés, hogy létezik-e ilyen kicsi fekete lyuk. Elvi szinten létezhet, de úgy tudom még nem mutattak ki ilyen kis méretű fekete lyukat.


Az is más kérdés, hogy mondjuk egy 1 g-os fekete lyuk mennyi idő alatt nyelné el mondjuk a Földet. Meglehetősen lassan tenné.


Az is más kérdés, hogy a Hawking-sugárzás miatt mennyi ideig létezhetne egy ilyen fekete lyuk. Jóval rövidebb ideig, mintsem bármilyen különösebb kárt tudna okozni. Illetve nem azzal okozna kárt, hogy beszív valamit, hanem azzal, hogy a tömegével megegyező energia (E = mc²) szabadulna fel az elpárolgása során.

2017. jan. 2. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Köszi, így már értem :) Viszont azt nem értem hogy ha ez így van akkor miért volt egyáltalán egy időben téma hogy fekete lyukat akarnak létrehozni a CERNben? Akkor egy mikrogrammos fekete lyuk létrehozása is bődületes felelőtlenség lenne, nem?
2017. jan. 2. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Nem, mert rendkívül gyorsan felrobban.

Tulajdonképpen alig lehet megkülönböztetni attól, mintha magától robbant volna fel az ott lévő anyag, fekete lyuk képződése nélkül. Egy nagyon kicsit lassúbb, és másképp robban.


Amúgy ott nem csinálna nagy kárt egy nagyobb sem, mert ott nincs sok minden, amit beszívjon. Bár az már kockázatosabb lenne... de ott még nem tartunk, és NAGYON messze vagyunk tőle.

2017. jan. 2. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 2*Sü ***** válasza:
49%

> Viszont azt nem értem hogy ha ez így van akkor miért volt egyáltalán egy időben téma hogy fekete lyukat akarnak létrehozni a CERNben?


Szokásos világvége paranoia. MINDMEGHALUNK! :-) A részecskegyorsítókban részecskéket ütköztetnek. Elég nagy energiával. Most valaki kitalálta, hogy mi van ha olyan nagy energiával ütköztetünk össze két részecskét, hogy annyira összenyomjuk őket, hogy fekete lyuk lesz belőle. A fekete lyuk meg – mint tudjuk – egész csillagokat nyel el, tehát a CERN megépítése egy felelőtlen dolog volt, és mindmeghalunk!


Lehet, hogy létre lehet hozni így fekete lyukat. Lehet, hoztunk is így már létre fekete lyukat, csak annyi ideig sem létezett, hogy képesek lettünk volna megfigyelni.


Ez olyan, hogy ugye a mikróban mikrohullámú sugárzás melegíti az ételt. A sugárzás meg mint tudjuk HALÁLT okoz, de minimum rákot, hiszen hallottunk mi már a sugárfertőzésről. Vagy most az jutott eszembe, mikor anno a Pride vonulóit vajsavból készített valamikkel dobálták meg, ami egyébként rohadt büdös. De a hírekbe már úgy került be, hogy savval öntötték le őket, ugye a savról meg tudjuk, hogy lemarja a bőrt az emberről. Az más kérdés, hogy a tea is, a bor is savas kémhatású, de fürödhetsz benne, nem fogja lemarni a bőrt az arcodról.


A felületes, hiányos tudás fals következtetésekhez vezet.


> Akkor egy mikrogrammos fekete lyuk létrehozása is bődületes felelőtlenség lenne, nem?


Meglehet, csak éppen nem lenne elég hozzá a Föld egész éves energiatermelése sem. Egyáltalán abban sem vagyunk biztosak, hogy létre lehet-e így hozni egy kisebb fekete lyukat.

2017. jan. 2. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!