(Elektronika) Ebben a csomóponti potenciálok módszerét bemutató képben a egyenletek jobb oldalán előforduló UG2 és UG3 generátoroknak nem negatív előjellel kellene szerepelniük?
(mindkettő ugyanaz)
Csak mert a felvett áramiránnyal ellentétes az irányuk.
"Csak mert a felvett áramiránnyal ellentétes az irányuk."
Az igaz, de attól nem a generátor előjele függ, hanem az I*R tagok előjele. A generátor polaritása adott, és az áramiránytól függ, hogy az ellenállásokon eső feszültséget hozzáadjuk vagy levonjuk.
"Ha a generátor mellé nyílat teszek a +-tól a --jel felé és ez egyezik a felvett áramiránnyal, akkor kell a generátor feszültségét negatív előjellel figyelembe venni, nem?"
Nem. Attól lesz + vagy -, hogy melyik végével néz pl. a földpont felé. Az áram irányától az ellenálláson eső feszültség polaritása függ, tehát hogy azt hozzáadjuk vagy levonjuk.
"Ha a csomópontba befut az áram, akkor meg a csomópont potenciálját kell negatívan beírni az áram kifejezésébe"
Szerintem itt pont nem a csomópontba menő áram az érdekes, hanem az ág árama, amit a közös ponttól odáig összeírsz. Egy csomópontba akár húszféle áram is befuthat (és ki), akkor melyik határozza meg a potenciálját?
Szerintem itt az a csapda, hogy a generátor feszültsége adott, de attól még akár ellentétes áram is folyhat rajta (talán nem jó példa, de ld. pl. akku töltés). Szóval a generátor polaritását a +- lábainak a helyzete adja meg, az ellenállás polaritását pedig a rajta folyó áram. De generátoron esetleg áthajtott áram nem befolyásolja a generátor polaritását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!