Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért látunk egyes hullámhossz...

Miért látunk egyes hullámhosszúságú színeket sötétebbnek, míg másokat világosabbnak?

Figyelt kérdés
Pl.: Az indigó egyértelműen sötétebb szín, mint a sárga, pedig a 2 színnek csak a hullámhossza (és a frekvenciatartománya) más. Miért?

2016. dec. 16. 18:38
 1/4 anonim ***** válasza:
2016. dec. 16. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
26%
Mert a szem a sárgára van kihegyezve
2016. dec. 16. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Hominida ***** válasza:
100%

A színlátásért a frekvencia felelős, nem a hullámhossz. Az utóbbi jelentősen megváltozik minden közegben, amibe behatol, például egy üveglencsében.


A fény erősségét többféle módon is kalibrálják. De a szem érzékenysége a különböző színekre eltérő, sőt, a retina egyes területeinek színérzékenysége is eltérő. Evolúciós okai vannak. A zöld látása csak néhány magasabb rendű emlős szemének képessége. Valószínűleg azért alakult ki, mert a túlélés és táplálékszerzés során előnyt jelentett.


Egyébként pedig igaz, a nap a sárgászöld féntartományban sugároz a legintenzívebben, egész pontosan a légkörön való áthaladás után ez éri el a földfelszín a legintenzívebb mennyiségben. A szem az evolúció során alkalmazkodott az érkező és visszaverődő fény legjobb hasznosításához.

2016. dec. 17. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Ez bizony egy komoly kérdés. Mielőtt a színtanban standardizálták az átlagos emberi szem hullámhossz függő érzékenységét, definiálni kellett valahogy két eltérő hullámohosszú tiszta spektrumszínre, hogy mit jelent az, hogy azonos fényességűek. Jobb híján erre az a megoldás, hogy egy statisztikailag értékelhető számú egészséges látású embercsoport szubjektív érzetét kell átlagolni standardizált kísérleti körümények között, azaz mindenkinél ugyanúgy jeleníteni meg kétféle fényt (osztott látótér), és megkérni őt, hogy hozzon egy döntést, hogy szerinte egyik a világosabb, a másik, vagy egyforma. Ez első hallásra nagyon nem pontos módszer, mert bizony vannak egyéni eltérések, de egy jól képzett átlag már objektív, ami az emberi színlátást illeti.
2016. dec. 18. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!