Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan mérik meg a Holdon...

Hogyan mérik meg a Holdon vagy egyéb égitesteken a hegyek magasságát, ha nincs tenger?

Figyelt kérdés
2016. nov. 18. 18:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A Földön sem a bolygó középpontjától mérjük a hegyek magasságát (ha így tennénk, a Csimborasszó lenne a legmagasabb, nem a Mount Everest). Minthogy a domborzat a vizek felszíne alatt ugyanúgy folytatódik, csak nem látjuk, a tenger szintje szárazföldi lény mivoltunkból adódó "önkényes", egyezményes nullaszint. Nyilván ugyanígy más égitesteken is meghúztak a kutatók egyezményesen egy nullaszintet (pl. a legalacsonyabb pont, amit találtak a felszínen), és ahhoz mérik a domborzati magasságokat.
2016. nov. 18. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Más égitesteken a hegy magasságát a környezetéhez viszonyítják. Most hogy már a Marsot eléggé pontosan feltérképezték, az Olympus hegy magasságát megadják az átlagos magassághoz képest is.

[link]

2016. nov. 18. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 dellfil ***** válasza:
100%

A gömbhöz erősen közelítő alakú, és "szilárd felszínű" égitesteknél van értelme a "hegyek magasságát" mérni.

(Igen, tudom, ezekre gondoltál... :D)

mindegyik ilyenfajta égitestnek van egy "átlagos", hogy úgy mondjam idealizált alakja. Ezt a Földnél a "geoid" közelíti legjobban.

"A geoid Gauss által megfogalmazott és Johann Benedict Listing által bevezetett geofizikai fogalom, a Föld elméleti alakja: a nehézségi erő azon szintfelülete, amely a nyugalmi tengerszinttel esik egybe. A világóceánon tehát (nagyjából) azonos a tengerszinttel, a kontinensek alatt pedig helyzete geofizikai és geodéziai mérésekből számítható."

Ebből: [link]

Minden tüzetesebben megvizsgált égitest alakjáról - mára már - viszonylag pontos információink vannak. Amelyek körül még szonda is keringett még pontosabban ismerjük az alakját. A Vénusz felszínét, radarletapogatással térképezték fel. Többek között. Mármint a vizsgálatok nem merültek ki ebben. De:

"Az északi kontinens az Ausztrália méretű Ishtar Terra, ami a babilóniai szerelemistenről, Istárról kapta a nevét. Ezen található a Vénusz legmagasabb hegye, a Maxwell Montes. Csúcsa 11 km-re emelkedik ki a Vénusz átlagszintjéből."

Ebből: [link]

A Mars.

"Az Olympus Mons, a már nem működő pajzsvulkán, a 27 km-es magasságával a Naprendszer legmagasabb hegye. (A Földön a háromszor akkora gravitáció miatt nem lehet ekkora hegy.) Az Olympus Mons a Tharsis-régióban található, amelyen még több nagy kialudt vulkán is van. A Marson van a Naprendszer legnagyobb kanyonrendszere, a Valles Marineris is, mely 4000 km hosszú és 7 km mély."

"Nullszint: Mivel a Marson nincs óceán és így „tengerszint” sem, így nullszintnek az „átlagos gravitációs felszín”-t választották, ami 3396 km-es bolygósugárnál van."

(A többi égitestnél is hasonló módon járnak el! :D)

Idézet ebből:

[link]

Tehát nem kell tenger, de azért senki ne higgye, hogy a mérések, és a mért adatok feldolgozása egyszerű.

A holdi hegyek magasságát, a környezetből(!) való kiemelkedésének mértékét, már akkor elkezdték "saccolgatni" ahogy egyre erősebb távcsövekkel vizsgálták a Holdat. Az árnyékok hosszából próbáltak következtetni...


dellfil

2016. nov. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, most már értem. Nagyon hasznos volt minden információ. :D
2016. nov. 18. 23:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!