Mi az evolúciós előnye annak, hogy a legtöbb emlős és madár esetében a nőstények, tojó kisebbek, és ezzel párhuzamosan gyengébb fizikumúak, mint a hasonló életformát folytató hímek?
kevesebb energián is elélnek
a hímeknek kell átlagon felüli erőnlét a konkurensek legyőzéséhez (szaporodásnál)
Az következmény, gondlj bele, a hímek versengenek egymással, és általában az nyer, aki erősebb, ergó az ő génjei fognak tovább adódni. Valójában nőnénak ők a végtelenségig, csak egy ponton a környezet lekorlátozza őket, amikor már nem tudnak annyit zabálni, hogy nagyobbra nőhessenek.
Ellenpélda, pl a lónál nem nagyon vannak ilyen nemi szerepek, nincs is szembetűnő különbség a kanca és a csődör között.
A kis testű nőstény esetleg a tojásokon ülve segítheti a rejtőzést.
Ehhez igazodik a nőstények jellegtelen rejtőszíne olyan fajoknál is, ahol a hím tiritarka feltűnő jelenség.
De tényleg, a hímek nagy testméretének ott van evolúciós késztető hatása, ahol a hímeknek meg kell verekedniük a nőstényekért. Vagy legalábbis testméretekkel dominálva nyerhetnek.
A szarvasagancs és a fregattmadár léghólyagja is ilyen fitogtatós alkatrész, bunyónál nem előny.
Azt értem, hogy a hímeknek a versengés miatt kell nagyobbnak lenniük, mert a satnya nem szaporodik, nem adja tovább a génjeit, na de ha egy kicsi, gyenge nőstény a terhével nem tud elég gyorsan szaladni a ragadozók elől, akkor ő sem fog semmit továbbörökíteni.
Lovaknál tényleg nem tudnám ránézéssel megállapítani, hogy melyik a kanca, de például sok magányosan bóklászó fajnál is a nőstény kisebb, például a rókák, medvék, vagy madarak esetében, ahol a párzás sokkal inkább a pózoláson múlik, mint a valós fizikai fölényen.
Na, szóval azt értem, hogy miért fontos, hogy a hím nagy és erős legyen. Amit nem értek, hogy miért NEM FONTOS, hogy a nőstény nagy és erős legyen. Értem én, hogy a kandúr azért nagyobb, és erősebb, mert neki verekednie kell a többi környékbeli kandúrral, de nem értem, hogy az anyamacskának miért nem kell nagynak és erősnek lenni, hiszen nagyobb szüksége van fizikai erőfölényre, amikor vemhesen ugrál át a kerítésen az őt kergető kutya elől, vagy a szájában a kölykével mászik fel a fára.
Vagy például a réce. A hímek nem igazán szoktak verekedni, mégis nagyjából a tojó negyedével kisebb és könnyebb, mint a hím. Pedig neki 10-12 tojással a hasában is repülni kell.
" az anyamacskának miért nem kell nagynak és erősnek lenni, hiszen nagyobb szüksége van fizikai erőfölényre, amikor vemhesen ugrál át a kerítésen az őt kergető kutya elől, vagy a szájában a kölykével mászik fel a fára."
Testméretre kisebb állat relatíve erősebb. Ne feledd, hogy kisebb állatnak kisebb testsúlyt is kell cipelnie.
"Vagy például a réce. A hímek nem igazán szoktak verekedni, mégis nagyjából a tojó negyedével kisebb és könnyebb, mint a hím. Pedig neki 10-12 tojással a hasában is repülni kell."
Meg amíg a kicsikre vigyáz, akár tojásban, akár kikelve, állatira tudnia kell rejtőzködni. És igazán EZ a fontos.
És kis logikai levezetés, nehéz a nősténynél a hímnek nagyobbra nőnie anélkül, hogy ettől hozzá képest a nőstény ne legyen kisebb, nemde?
:D
"Testméretre kisebb állat relatíve erősebb. Ne feledd, hogy kisebb állatnak kisebb testsúlyt is kell cipelnie."
Akkor én, 150 centisen alkalmasabb vagyok bútortologatásra, mint a 180 centis férjem? Mert ugye egy 20-30 kilós terhesség kihordására alkalmasabb vagyok. És még jó, hogy nem kell terhesen rohangálnom a kardfogú tigris elől :)
"Meg amíg a kicsikre vigyáz, akár tojásban, akár kikelve, állatira tudnia kell rejtőzködni. És igazán EZ a fontos."
És ahol felváltva kotlik a hím és a nőstény? A hím szépen ledobálja a nászruháját, máris rejtőzködik, és semmivel se lesz kisebb. Egy cinege esetében meg aztán tök mindegy, hogy 20 grammos az a rejtőzködő egyed, vagy 22, nem?
Jó, amiket írsz, de ma nagyon nehezen vagyok meggyőzhető. Bocsánat, ez az én hibám :))
A biológiában mindenre találsz példát. Meg az elenkezőjére is. :)
"Akkor én, 150 centisen alkalmasabb vagyok bútortologatásra, mint a 180 centis férjem?"
Nem, nem is jellemző, hogy az állatvilág más tagjainak bútort kéne tologatni. És különben is, a saját testsúly hurcolásáról írtam.
" Mert ugye egy 20-30 kilós terhesség kihordására alkalmasabb vagyok. És még jó, hogy nem kell terhesen rohangálnom a kardfogú tigris elől :)"
Na EZ most színtiszta kötözködés volt, ugye? :D
Mert állatira nem arra volt ellenérv, amit írtam.
"És ahol felváltva kotlik a hím és a nőstény? A hím szépen ledobálja a nászruháját, máris rejtőzködik, és semmivel se lesz kisebb."
Kérném sorolni azokat a madárfajokat, ahol mindkét nem kotlik és a hím jelentősen nagyobb. Nm hiszem, hogy találsz más madarat, mint egy-két pingvinfajt. Ott meg a kotlós sem bújkál, mert a ragadozó ellenségeik jellemzően vagy kizárólag vízben élnek, vagy marhára orral tájékozódnak (fókák). Ha ellenség jön, a pingvin nem bújkál,hanem fut. Vagy hason síel. Vagy imádkozik.
" Egy cinege esetében meg aztán tök mindegy, hogy 20 grammos az a rejtőzködő egyed, vagy 22, nem?"
Ez megint csak tiszta kötözködés, hiszen nem a 20 grammos cinegékről volt szó, ahol éppen hogy minimális különbség van a két nem mérete közt.
"Jó, amiket írsz, de ma nagyon nehezen vagyok meggyőzhető. Bocsánat, ez az én hibám :))"
Nem akarlak meggyőzni, csak el lehet gondolkodni azon ,amit írtam.
Az evolúció nem egy törvénykönyv, sokmillió dolog befolyásolja. A miértekre a válasz fajonként, sőt, fajtánként más és más lehet. Ami egyik esetben, vagy akár sok esetben jellemző ok, z másiknál nem biztos, hogy az.
Mindig fogsz tudni felhozni kivételeket. De az csak a 2mindenre igaz" törvényekre cáfolat.
A biológiában meg nincs szinte semmi ,ami mindenre igaz.
Jaj, dehogy kötözködöm, tényleg jók a válaszaid, és elgondolkodtatóak, csak kicsit olyan vagyok, mint a hüjjegyerek a reklámban, a hetvennyolcadik "de miért"-tel :)
Nehezen tudom elfogadni, hogy van egy általános jelenség, amire nincs általános magyarázat, de majd valahogy belenyugszom :)
Köszönöm a válaszokat, ment a pacsi.
" van egy általános jelenség, amire nincs általános magyarázat, "
több általánost választ is kaptál
Mellesleg te még biztos nem vágtál tyúkot.
Ha vágtál volna, tudnád, hogy a tyúkban nincs 200 tojás, akkor sem, ha egy évben annyit tojik.
Kacsában sincs 12.
Ami benne van, max 1 db nevezhető tojásnak, a következő annyira fejletlen, hogy kb egy tojássárgájával megegyező méret. A következő tojáskezdemény nem nagyobb fél centinél, a többi meg 2-3mm méretű.
Szóval kb 2 tojásnyi "súlyfelesleg" van a tojóban tojásrakási időszakban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!