Ha van 10L folyékony nitrogénem, mennyi ideg marad meg a Dewar edényben ha 1 hónapig nem használom semmire, csak ott benne áll?
Ez a dewar edény méretétől, és vákuumozottságától, szigetelésétől függ. De a tapasztalatom azt mutatja (műegyetemen a 25l-es dewar edény kb 1 hétig bírta, hetente volt szállítás).
Ha elment a vákuum, akkor még hamarabb elpárolog a nitrogén.
A forrással távozó nitrogén mennyisége pontosan megeggyezik az edénybe árramló hőmennyiség által elforralt nitrogén mennyiségével. (állandó nyomáson mért fajhővel számolható).
úgy tudom, a folyékony nitrogén szabadforgalmú, a Linde szállít kisautóval, és feltankolják a dewar edényeket.
A dewar edény tudomásom szerint nem alkalmas nagy túlnyomás elviselésére, néhány bár nyomás túlnyomás után lefúvó szelep van rajta. Magasabb nyomáson a gáz forráspontja némileg emelkedik, így kisebb hőmérséklet különbség a környezet és a gáz közt, ami kisebb hőáramot hajt át az edény falán. Számolás a gáz állapotdiagrammja segítségével. (telített gőz vonal és és ugyanezen nyomáson forró folyadék vonal metszéke a tartályban lévő nyomás vonalával, a két pont entalpiájának különbsége adja az illető nyomáson a forráshőt, ezt delta t vel (környezet-tartály) és megszorozva majd ezzel elosztva a tartály hőveszteségét megkapjuk az elpárolgó tömegáramot.
Q = k* F* delta(t) , ahol F az edény felülete, k a hőátadási tényező az edény fala és a környezet közt, standard, körülmények közt, a k*F szorzatot meg szokták adni az edények műszaki adatai közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!