Valaki segítene néhány fizikai kísérlet megmagyarázásában?
1. (Van egy tojás, amit egy üvegre kell helyezni. Az üvegben előzőleg egy papírt meggyújtottunk, mellyel ugye vákuum keletkezett.) Na, ha ezt az üveget, mikor a tojás már bele csúszott a vákuum miatt, megfordítjuk és meleg vizet engedünk rá, a tojás kijön újból. Miért? A meleg víz miatt miért szűnik meg a tojásra ható vákuum?
2. Egy egyszerű papírrepülő miért kezd el a levegőben köröket leírni, vagy lebukni hirtelen? És ugye, minél nagyobb a repülő, annál rövidebb utat tesz meg?
1.: Amikor a tojás túlcsúszik a nyakon és már nem zárja el a nyílást, megszűnik a vákuum. Amikor fejreállítod az üveget a tojás megint elzárja a nyílást és melegítéskor a bentrekedt levegő tágulni akar. De mivel a térfogat fix, ezért a nyomás kezd el nőni és kinyomja a tojást.
2.: Ha tökéletesen szimmetrikusra van elkészítve, akkor egyenesen megy (tételezzük fel, hogy nincs légmozgás ami eltéríteni, pl egy szobában vagyunk). Azért kezd el köröket leírni, mert az egyik oldalon (az amerre elkanyarodik) nagyobb a légellenállása és fékezi azt az oldalt. A méret növelésével nő a tömeg is és nagyobb felhajtóerőre van szükség, hogy fent maradjon. Ezt nem feltétlenül lehet biztosítani egy papírrepülő szárnykialakítással. A másik, ami a válasz írása közben merült fel bennem: a papír nem elég merev és a méret növelésével, könnyebben hajlik, deformálódik, amitől felborul a szimmetria és már el is fordul vmelyik irányba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!