Ha a relatív atomtömeg egy egysége szén egy tizenketted része, a szén tömege miért nem kereken 12, hanem 12, 011 egység?
@2: az egyes jól írja. A relatív atomtömeg nem a szénhez, hanem a szén 12-es izotópjához van mérve, viszont amit látsz egyes elekemnél, mint atomtömeg, az figyelembe veszi a többi izotópot és azol arányát. Annyira szépen és érthetően leírta az egyes, hogy nem nagyon tudom nála jobban...
Szorozgatni amúgy nem tudsz ezzel, még egyes izotópokra is, mert a tömegdefektus mértéke is minden atomnál, sőt, minden atom minden izotópjánál más, nem csak a nukleonszámuk.
És mivel szorozgatod be? Hát pont ez az egész lényege, hogy egy csomó elemnek több stabil izotópja is van, nem tudod egyikre se azt mondani, hogy ez az igazán tuti változat, a többi csak valami alsóbbrendű koppintás.
Az ónnak melyik stabil izotópjával akarsz számolni a tízből? Mert még csak azt se lehet mondani, hogy az egyik olyan domináns lenne az előfordulását tekintve, ugyanis így oszlanak meg: 33%, 24%, 15%, 9%, 8%, 6%, 5%... Sokkal értelmesebb súlyozni a tömegüket az előfordulásuk arányában, és akkor legalább valami jelentése is van a számnak: ha kibányászok 1 molnyi ónt, akkor annak 118.71 gramm lesz a tömege.
A relatív atomtömeg a szén 12-es izotópjából származik, amiben 6 proton és 6 neutron van.
Egy marék szénnek kb. 98,9%-a ilyen.1,1%-a 13-as izotóp, amiben 6 proton és 7 neutron van, így az atomtömege is magasabb: 13,00335 g/mol. Nyomokban van még benne szén 14-es izotóp, ami 6 protont, 8 neutront tartalmaz, az atomtömege 14,00324 g/mol. (Vannak még más szén izotópok is, csak azok nem stabilak.)
Tehát valahogy így jön ki:
0.989 * 12 + 0,011 * 13,00335 = 12.01103
@7:
"Aha, tehát a periódusos rendszerben lévő elemek az izotópokat is magukba foglalják?"
Pontosan.
"Úgy tudom az izotópok kémiai tulajdonságai megegyeznek az atomokéval"
Miért, az izotópok nem atomok? Nem igazán lehet ezt a mondatot értelmezni. Szerintem valami olyasmit akartál írnk, hogy egyazon elem különböző izotópjainak kémiai tulajdonságai megegyeznek. Ezt valóban így tanítják gimiben, és a legtöbb esetben igen jó közelítéssel ez igaz is. De csak jó közelítéssel.
Ha érdekel a téma, kis érdekesség:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!