Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vörös fény kevésbé zavar az...

A vörös fény kevésbé zavar az alvásban mint a kék?

Figyelt kérdés
Van egy mediaboxom, aminek a ledjei világoskékek, és egy digitális órám, amely pirosan világít. Ha éjszaka az ágyból a box-ra nézek, nagyon irritál és felébreszt, a pirossal viszont nem ez a helyzet. Köze van a fény energiájához? Ha lila lenne, még rosszabb lenne?
2016. aug. 24. 17:28
 1/10 anonim ***** válasza:
26%
Ahhoz van köze, hogy naplementekor vörös színű, hajnalban viszont kék a fény, tehát a vöröset az agyad úgy értelmezi, hogy ideje aludni, a kéket meg úgy, hogy ideje felébredni.
2016. aug. 24. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Áh értem, köszi :D
2016. aug. 24. 18:35
 3/10 EagleHUN ***** válasza:

Kedves egyes ez egyáltalán nem igaz. Vörös ugyanúgy lehet a napkelte és a napnyugta is. Azért mert ilyenkor nagyon vastag légrétegen át süt a nap. És ebben a vastag légrétegben minél több a por és zsennyeződés annál vörösebb lesz!


A kérdésre válaszolva:

Viszont nap közben, nappal több a kék. Ezért ez így befolyásolja az ébrenlétet, és az elalvást.

A vörös lágyabb szín. Az kevésbé zavar mindenkit!

2016. aug. 24. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
52%

Most olyan válaszokat (és kérdezői tapasztalatot) látok, ami ellent mond az eddigi ismereteimnek.


Az tény, hogy szembe eső fényként a kék zavaróbb, mint a piros. Ezért is volt elhibázott lépés a Golf IV kék műszerfal-világítása, éjjel nagyon bezavar a vezetésbe.

Viszont az, hogy alváskor zavaróbb lenne a kék, mint a piros, az több ponton is sántít.


1. a csukott szemhéj egy színszűrő, anyaga révén alapból szinte csak a piros-sárga környéki árnyalatok jutnak át rajta. A tiszta kékből így jóval kevesebb. A fehér ledek rgb-jéből is szinte csak a piros megy át.


2. A piros, mint figyelmeztető, tiltó stb. szín nem véletlenül alakult ki. NEM csak az az ok, hogy ez a fény látszik a legmesszebbről. Pszichológiai értékelések szerint a piros kifejezetten idegesítő, a kék-zöld meg nyugtató, stresszcsökkentő szín.


3. talán fél éve olvastam egy cikket az ISS űrhajósainak alvászavarairól. Részben a súlytalanság miatt, részben a nappal-éjszaka bioritmusának megborulása miatt, plusz az ingerszegény környezet is lehet az ok, az űrhajósok krónikus álmatlanságban szenvednek.

Megoldásként a NASA pszichológusai az "éjszakai" pihenéshez a nappali fény fehér-sárga.pirosas színei helyett KÉK LEDES világítást rakattak fel és állítólag javított az űrhajósok alvásciklusán.


4. Ha belegondolunk, éjjel a környezetünkben inkább a hideg, kékes fények vannak jelen, nappal meg a sárgás-pirosas melegebb színű fény. Így a kéknek éppen az éjszakára kéne utalnia tudat alatt is.



Mindezek alapján én simán elhiszem, hogy éjszaka éppen, hogy az alvásra a kék fény zavaró kevésbé, mint a piros.

2016. aug. 25. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Talán ez választ ad:


[link]


Nem mindenki egyformán érzékeny a megvilágítás színére.

Én például az éjszakai irányfényből kiforrasztottam a fehér LED-et, és sárgát, és pirosat tettem a helyére.

2016. aug. 25. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Wadmalac ***** válasza:

Gézengúzz, köszönet.

Idéznék a likből:


"az információ a retinában keletkezik a melanopszin nevű fotopigmentekben, melyek a 484 nm-es kék fényt érzékelik, és működésük az A-vitaminon alapul. (A lefekvés előtt másfél órával feltett, kék színt szűrő szemüveget szintén használják alvászavar ellen."


Persze ez csak a melatonin hatás, de ettől független pszichikai hatások ,személyenként eltérően esetleg ennél a hatásnál erősebben is hathatnak, akár ellenkező irányban is.

Szóval tényleg lehetséges,hogy vannak, akik pont fordítva reagálnak.

2016. aug. 25. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
"Így a kéknek éppen az éjszakára kéne utalnia tudat alatt is." - belegondolva ebben van valami, a filmekben is kékes világítást és színezést használnak az éjszaka érzékeltetésére.
2016. aug. 25. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 EagleHUN ***** válasza:

Rendben a kékes színt az éjszakával való "összekötés" valóban megállhatja a helyét. Ez elfogadható magyarázat a melatoninnal együtt, még ha egyénenként eltérő is. Vagyis a fő kérdésre a válasz: nem.


"2. A piros, mint figyelmeztető, tiltó stb. szín nem véletlenül alakult ki. NEM csak az az ok, hogy ez a fény látszik a legmesszebbről."


Ez viszont hatalmas tévedés. Nem véletlenül használnak pl a felszínre emelkedett tengeralattjárók vagy a repülőgépek stb piros fényeket mert az pont hogy kevésbé látszik messzire mint a kék, és kevésbé feltűnő is.

2016. aug. 26. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Tegyünk rendbe néhány dolgot. Régen tanultam már élettant, szóval ha valamit rosszul írok, javítsatok ki.

A retinában vannak speciális, melanopszint tartalmazó ganglionsejtek. A melanopszin elnyelési maximuma a kék hullámhossza közelében található. A melanopszintartalmú ganglionsejtek a hypothalamus nucleus suprachismaticusába (SCN) proiciálnak. Az SCN a cirkadián ritmus központja. Innen a sympaticus idegrendszeren keresztül jut el a jel a glandula pituitariába (tobozmirigy), ami melatonint termel.

2016. aug. 27. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

"kevésbé látszik messzire mint a kék"

Nos, nem. Ha ez igaz lenne, a lemenő nap is szép kék lenne.

"és kevésbé feltűnő is"

Ez viszont igaz lehet.

2016. aug. 29. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!