Milyen következményei lennének ha a paksi atomerő berobbanna mint Csernobilban 30 éve?
A Csernobili robbanás végett mai napig isszuk a levét a sok rákos meg ér rendszeri megbetegedések javarészt annak köszönhető. Ha esetleg Pakson lenne egy ilyen robbanás akkor szinte az ország Déli részét teljesen ki kell üríteni ugyanúgy lakatlan lenne meg lezárt terület lenne jó sok évig akár az idők végezetéig. És persze az radioaktív anyag az egész Kárpát medencét jól beszennyezné és tovább terjedne egész európán akár a fél világon is probléma lenne. Pár éve volt a Japán erőmű baleset és napokkal később abból is kaptunk kisebb dózist. Emlékszem is rá hogy amikor hírekbe közölték hogy Magyarország egy részét is elérte az akkori radioaktív anyag sok ember panaszkodott kisebb fejfájással és levertséggel, tudom mert én is éreztem hogy akkor valami nem stimmel velem.
Én alapból érzékeny vagyok a sugárzásra mert voltam 3 évvel ezelőtt egy komoly vizsgálaton ahol sugárdózist kaptam és elég rosszul voltam tőle ami végett egy éjszakára bent kellett tartaniuk a kórházba.
Igazából a Csernobilban is üzemelt RBMK típusú erőművekben történt baleset még ELVBEN sem történhet meg a paksi, nyomottvizes típusú atomreaktorokban, tehát ilyen veszély semmiképpen sem fenyegeti Magyarországot, sem a világot. Ilyen megközelítésből magának a fő kérdésnek semmi létjogosultsága sincs, nem releváns a valóságot illetően. Ilyen akkor fordulhatna elő, ha Pakson is RBMK típusú erőmű üzemelne, és akkor el lehetne filozálni róla, hogy az milyen gondot okozna, ha leolvadna.
De ez kábé olyan kérdés, hogy milyen hatása lenne annak, ha az ETNA Magyarországon törne ki, vagy ha Magyarországnak lenne óceánpartja, akkor milyen károkat okozhatna egy akárhol történő óriáscunami. De mivel sem az Etna nincs Magyarországon, se nincs Magyarországnak óceánpartja, így a kérdés alapjában irreleváns.
Innentől az egész kérdés merő filozofálgatás, mert már az alapvető feltételek sem teljesülnek a kérdést illetően. Tehát ez a kérdés inkább a bölcsészet, semmint a természettudományok topicba tartozik.
A csernobili erőmű szén moderátorokat használt, már nagyon régen nincsenek ilyen erőművek. A paksi erőmű nyomottvizes reaktor, így nem tud úgy begyulladni a moderátor, mint a csernobili erőműnél, illetve probléma esetén önmagától leszabályozza magát a rendszer: ha túlműködés van, elkezd felforrni a hűtőfolyadék - ami egyben a szabályozott hasadási folyamatért is felelős -, így a bomlási folyamat is drasztikusan lelassul, visszahűl az egész.
Fukushimánál is azt hiszem azért volt gond, mert időszakos karbantartás miatt leállították az áramszolgáltatás jelentős részét, illetve a működő reaktorokat is le kellett állítani a földrengés miatt, így a hűtést szabályozó szivattyúrendszert generátorról kellett üzemeltetni, ami később szintén károsult a cunami miatt.
A paksi erőmű nyomottvizes, nem forralóvizes, így ebben is kicsit más a helyzet, bár nem tudom, hogy ilyen szintű katasztrófa során mennyivel biztonságosabb, mivel a hűtési rendszer (sokkal nagyobb nyomás alatt van a víz) és a szabályozás (bórsavat öntenek a vízbe, ami plusz) is kicsit máshogy működik.
Ha mégis együtt állnak a csillagok, akkor Fukushimához érdemes hasonlítani, nem Csernobilhoz. Teljesen mások a biztonsági körülmények manapság, illetve nem égne hetekig, így a kormos radioaktív füst nem szennyezne akkora területet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!