Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kvantummechanika szerint: ha...

Kvantummechanika szerint: ha ismert A, akkor B ismeretlen, ha ismert B, akkor A ismeretlen. Ez nem azt jelenti tulajdonképpen, hogy A és B is ismeretlen?

Figyelt kérdés
Ezek alapján A és B tulajdonképpen a tudás jellemzője és nem a fizikai objektumok jellemzője, nem?

2016. júl. 17. 23:20
 1/8 anonim ***** válasza:
A kvantum összefonódás szerint, ha A negatív, akkor B pozitív. Ha A pozitív, akkor B negatív. A spin alapján lehet rá következtetni. Ha A ismert, akkor a B nem lehet lehet meghatározott, amíg meg nem mérjük, hiszen amíg nem mérjük meg, addig A is ismeretlen.
2016. júl. 18. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A kvantum összefonódásnál pont, hogy elég A-t megmérnünk és máris megkapjuk B értékét, ismert lesz a másik részecske spinje is. A kérdés a határozatlansági relációra vonatkozik, de hibás a feltevés. Az impulzus és az elektron helyzete a 2 ismeretlen pl. És ez nem úgy működik, hogy az egyiket ismerjük a másikat nem, hanem az egész rendszerről X információval rendelkezünk. Minél pontosabban tudjuk az impulzust, annál bizonytalanabb a részecske helyzete. De az ismert, ismeretlen ebben a helyzetben értelmezhetetlen.
2016. júl. 18. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ne keverjük a dolgokat.

Az első kettő az összefonódásról írt, a kérdező meg a határozatlanságról kérdezett.


Azzal pedig az a helyzet, hogy EGYSZERRE az összetartozó tulajdonságokat (pl. hely és sebesség) nem tudjuk TETSZŐLEGES pontossággal megmérni.

Olyan nincs, hogy teljesen pontosan bármit is meg lehet mérni, ezt felejtsük el.

Az összetartozó mennyiségeknél egy szorzat van: ennél pontosabban nem lehet mérni. Ha az egyik mennyiséget nagyon pontosan megmérjük, akkor a másik lesz pontatlan.

Ha mindkettőt pontosan szeretnénk mérni, akkor mindkettő pontatlan lesz valamennyire.


Példák: ha egy elektron szabad pályán megy, akkor nagyon pontosan ismerjük a sebességét. Ekkor indul, ekkor érkezik - ez igen pontosan mérhető. Akkor viszont semmikor sem tudjuk, hogy éppen hol van a pálya mentén.


Ha viszont az atomban van, akkor eléggé pontosan ismerjük a helyét. Ez ugye a pálya, amit elfoglal. Arról túl sokat nem tudunk, hogy ezen a pályán éppen hol van (valószínűségi eloszlások vannak: pl. az 1. elektron leginkább a mag közelében van) - és a sebességét is eléggé pontatlanul ismerjük: bármennyi lehet a nulla és a pályaelhagyási sebesség között. Természetesen ez is folyamatosan változik. Sőt: néha olyan is előfordul, hogy magától kilép a pályáról. Ezt hívják alagúthatásnak.

2016. júl. 18. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Először tedd fel világosan és érthetően a kérdésedet. Mi az A és mi a B? Mi jelentenek? Milyen kapcsolatban vannak egymással? Enélkül nem lehet avkérdésre válaszolni. Az előző hozzászólók is csak azt hiszik, hogy válaszoltak, de valójában nem, mert nem világos, hogy mit akarsz kérdezni.
2016. júl. 18. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Vegyünk egy bugyuta példát:

Mondjuk autók haladnak el egy úton, és lefotózod, ahogy elhaladnak előtted. A fényképezőgépet minél rövid záridőre állítod, annál élesebb képet kapsz róluk, annál jobban tudod, hogy abban a pillanatban mi a helyzetük, de a sebességüket annál nehezebb lesz meghatározni a kép alapján.

Ha nagyobb záridőt állítasz, akkor egyre jobban elmosódnak, ami segít a sebességük pontosabb meghatározásában, de annál kevésbé tudod, hogy éppen hol vannak. Vagyis egy képről nem tudod mindkét információt tetszőleges pontossággal meghatározni.


Tudom, sántít a példa, de a probléma valami hasonló.

2016. júl. 18. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Tudom hogy mit jelent a határozatlanság, a példákat is ismerem, a kérdésben csak sűrítve próbáltam utalni rá, természetesen nem pontos ismeretről van szó, de ettől függetlenül értelmezhető és áll ugyanaz a kérdés, amire nem kaptam választ, bár kicsit filozófikus. Szóval a kérdés, hogy nem az következik-e mindebből, hogy nem a fizikai anyagról hanem az arról szóló tudásra vonatkozik valójában a törvény, és amiket fizikai tulajdonságnak gondolunk azok sem azok valójában, hanem a tudásunk tulajdonságai.
2016. júl. 19. 10:08
 7/8 anonim ***** válasza:

Továbbra sem világos, hogy mit értesz te A meg B alatt. Milyen mennyiségeket? Egymással konjugáltakat vagy tetszőlegeseket? Ezek kvantummechanikai operátorok vagy csak valamilyen elvont tudáselemet jelölnek?


A kérdésben megfogalmazott fomában a kvantummechanika semmi ilyesmit nem állít, bármit is jelentsen A meg B.

2016. júl. 19. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Kérdező, jól értem arra gondolsz, hogy az adott részecskének esetleg minden pillanatban van határozott helyzete és impulzusa, csak nem mérhető együtt a kettő?
2016. júl. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!