Milyen halmazokra lehet bontani a az univerzumot? Bolygó, csillag, fehér törpe, vörös óriás, supernova, galaxis stb. A halmazok helyett inkább milyen rendszerekre.
1,Naprendszerek; benne központi csillag (1 vagy 2) körülöttük a kőzet és gázbolygók 0-tól kb 25 db számig.
2,Csillagrendszerek,azaz galaxisok... ilyen a mi földről tejútnak látható tányér alakú galaxisunk is de mivel "benne vagyunk" csak a sávját láthatjuk tiszta,városi-fénymentes éjszakákon az égbolton.
3,A Galaxishalmazok,több galaxis csoportosulását, relatíve egymáshoz közel állnak a többi galaxishoz képest. (itt már iszonyat távolságok vannak,amiket épp ésszel nehéz felfogni)
A csillagok osztályozását és élet hosszát, és végkimenetelét,DÖNTŐEN a tömege határozza meg. Ezek a hidrogén gázból álló kolosszusok, a méretüktől függően gyulladnak be(magfúzió)és alakulnak át nehezebb elemekké egy nukleáris sorozat szerint,hőtermelődés mellett.Persze az is lehet hogy el sem indul a fúzió,a kis tömeg miatt.
Pl a Jupiterünk is 1 gázóriás, de még mindig túl kicsi ahhoz hogy beinduljon rajta a a fúzió. Ha nagyobb lenne XY tömeggel, akkor 2 csillagunk (napunk) lenne.
Az elemek(Vas,Ox,Al,Réz,Arany,szén,stb) a régmúlt csillagaiban születtek és születnek most is,ezekből lesznek aztán ezek az elemek,azaz a kőzetbolygók alapanyagai,amik majdan egy újabb csillag körül,összesűrűsödve bolygókat alkotnak,a belső körben a szintén összesűrűsödött hidrogénből kialakuló csillag körül. Amíg van Hidrogén(még most is 99%) az univerzumban,addig ragyognak a csillagok,és "dolgoznak" a természetes "elem-gyárak" a pokoli tűz hevében,évmilliárdos számokban számolva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!