Áthaladhat-e a Naprendszer közepén egy idegen csillag úgy, hogy ne okozzon katasztrófát?
Figyelt kérdés
Egy napszerű, vagy fehér/barna törpe a Jupiter-pályán belül úgy, hogy ne módosítsa jelentősen a bolygók pályáját, ne ütközzenek össze, vagy kerüljenek napközelbe évezredek-milliók múlva se.2016. júl. 16. 16:43
3/11 anonim válasza:
Ha egy, a Naphoz mérhető tömegű test akárcsak megközelítené a Nap-rendszert, az megszűnne rendszernek lenni, szétesne minden bolygó pályája.
5/11 anonim válasza:
Ez gyakorlatilag lehetetlen. Már a 4,2 fényév távolságra lévő legközelebbi csillag is mérhető mértékben befolyásolja a Naprendszer bolygóinak pályáját, ezt bele is számítják a külső naprendszerbe küldött szondák pályájába. A "pályabefolyásoló hatás" pedig a távolság csökkenésével négyzetes arányban nő. Tehát ha valami csillag errefelé vándorolna úgy egy fényév távolságra (megjegyzem, ilyen nem a jelen generációi alatt fog bekövetkezni, úgy 100-1000 generációra előre legalábbis tutibiztosan nem), akkor a gravitációs hatása négyszer erősebbé válna, mint amilyen mértékű a Proxima Centaurinak most a Naprendszerre nézve. Egynyolcad fényévnyire pedig már 16X akkora, ez már több mint egy nagyságrendbeli növekedés. Ilyen távolságból már biztos, hogy komoly kilengéseket és pálya-anomáliákat tapasztalnánk bármely bolygónál, amelyik a Napnak a csillag felé eső oldalán jár.
6/11 anonim válasza:
Ja, és csak viszonyításként, 1/8 fényév az több mint 1000 fényóra. Ehhez képest a Föld nem egészen 8 és fél fénypercnyire, de a Pluto is csupán kb. 5-6 fényórányira kering a Naptól.
7/11 anonim válasza:
#3:
"Tehát ha valami csillag errefelé vándorolna úgy egy fényév távolságra (...), akkor a gravitációs hatása négyszer erősebbé válna, mint amilyen mértékű a Proxima Centaurinak most a Naprendszerre nézve."
Már ha ugyanolyan tömegű csillagról van szó.
Sőt, mivel a gravitációs erő a távolság NÉGYZETÉVEL fordítottan arányos, ezért már 1 fényévnyire is több, mint 16-szoros hatása lenne, 1/8 fényévnyire pedig (4,2/0,125)^2 = 1129-szerese lenne.
8/11 A kérdező kommentje:
És egy kóbor bolygó?
Annak a tömege, gravitációja sokkal kisebb.
2016. júl. 17. 10:52
9/11 anonim válasza:
Ha inkább csak törpebolygó, de még inkább csak egy nagy aszteroida, akkor a Jupiter vagy a Szaturnusz beszippantaná. Ha kisbolygó, és pont a Plútó mellett megy el, annak a pályáját nagyban eltérítené. (A kisbolygót is beszippantaná valamelyik gázóriás, de ha mégsem, akkor egy kisbolygó is tud nagy galibát okozni, egy nagy meg mégnagyobbat. Nyilván minél nagyobb, annál nagyobbat)
10/11 anonim válasza:
Ha egy gázóriás kóbor bolygó (mondjuk Jupiter tömegű) idesodródna a Naprendszerbe és mondjuk a Nap nem kapná el, tehát nem állna pályára körülötte mint a rendes bolygók, akkor is valószínűleg komoly zavarokat okozna a bolygók Nap körüli mozgásában. De akár ki is perdíthetné valamelyik kőzetbolygót, pl. a Földet is szerencsétlen esetben. Na asszem adtam egy új ötletet egy újabb amerikai katasztrófafilm alapjához :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!