Ezek szerint nincs szabad akarat?
Olvassátok el a cikket:
Egy részt idézek belőle, ha valakinek nem lenne ideje az egész cikket elolvasni:
"Tudat és döntés. Benjamin Libet idegélettannal foglalkozó kutató kimutatta, hogy időbeli csúszás van a valóság és annak tudatos észlelése között. Kiderült, hogy a tapintási ingerületeket fél másodperccel később észleli a tudatuk, mint ahogy ez az információ az agyunk elsődleges érzőközpontjába bekerül. A látás esetében még nagyobb a csúszás. Hogyan tudunk így pingpongozni, vagy autót vezetni? Úgy, hogy nem a tudatunk irányítja ezeket a cselekvéseket, hanem valami más, az agyunk sötét bugyraiban. Ezt a tényt Libet egy másik kísérlete igazolta. A kísérleti alanyoknak azt a feladatot adta, hogy nevezzék meg azt a pillanatot, amikor elhatározzák a kezük felemelését, amit egy körben mozgó fénypont helyzetével tudott azonosítani. A kutató EEG-vel vizsgálta az agy mozgatókérgének aktivitását, EMG-vel pedig – az izomfeszülés alapján – a kézfelemelés kezdetének pontos idejét regisztrálta. Kiderült, hogy a mozgatókéreg hamarabb elkezdett készülni a feladatra, mint ahogy a kísérleti alany elhatározta volna a mozdulatot. A parancsot „valaki” már korábban kiadta valahol."
Tényleg nem értjük meg egymást.
Az a baj, hogy a fizika törvényei nem engedik, hogy legyen szabad akaratunk.
Itt egy frissebb cikk:
"az éntudat lényegében egy olyan modell agyunkban, melyben szerepel önmagunk képe is"
Én így határoznám meg, igen. :)
"Vagyis, még ha cselekedeteinket tökéletesen determinálja is a környezet, valamint saját korábbi emlékeink, e determináltságot képtelenek lennénk felhasználni a tudatos előrejelzésre, s ebből fakadhat a „szabad akarat” illúziója."
Nekem tetszik ez a megközelítés. :) Szerintem fején találtad a szöget.
Nyilván amúgy a gondolkodásunk nem determinisztikus, hanem probabilisztikus, ami egyfajta átmenet a teljesen előre determinált és a tökéletesen véletlenszerű között, valószínűségeket rendel az eseményekhez ésígy képes jóslatokat tenni. Az az érdekes, hogy ismert valószínűségek és kellően sok ismétlédés mellett egy valószínűtlen rendszer egyre inkább előre eterminálhatóvá válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!