Mi az akciós potenciál molekuláris mechanizmusa? Hogyan hozza létre a sejtekben?
Pl. a neuromuszkuláris junkció esetében > ahol a motoneuronok szinapszisaiból felszabaduló Acetil kolin az izomhoz kötődve kialakítja az Akciós potenciált > amely AP a T tubulusokon keresztül vezetődik, ami a DHPR receptorokat megnyitja > RyR receptorok nyílnak (ami kontrakcióhoz vezet)
Ám egyéb más sejtekben, hogyan vetül át az ingerület egyik sejtről a másikra, valamint egy neuronról egy másik sejtre?
"Ám egyéb más sejtekben, hogyan vetül át az ingerület egyik sejtről a másikra, valamint egy neuronról egy másik sejtre?"
Kb. ugyanúgy, mint az izomsejteknél/rostoknál. Az axonvégből neurotranszmitterek szabadulnak fel, ezek megkötődnek a posztszinaptikus membrán receptorain, és ott (közvetlenül vagy közvetve) ioncsatornák nyitódását okozzák. Ennek következtében egyes ionokra nézve megnő a membrán áteresztőképessége, és ennek megfelelően megváltozik a membránpotenciál. Ha a potenciálváltozás eléri küszöbpotenciált, kialakul az akciós potenciál.
"S a neuronokhoz futó "posztszinaptikus" potenciálok (EPSP és IPSP) milyen szerepet játszanak ebben az esetben?"
Ezek nem a "neuronokhoz futnak", hanem (a fent leírtak alapján) a posztszinaptikus neuronon kialakuló potenciálváltozások. Az EPSP tulajdonképpen depolarizációt, az IPSP hiperpolarizációt jelent. Ennek megfelelően az EPSP serkenti, az IPSP gátolja az akciós potenciál kialakulását (mint ahogy a nevük is mutatja).
"Ezek a potenciálok elektrotónusos potenciálnak tekinthetőek?"
Igen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!