Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha birkát tudunk klónozni,...

Ha birkát tudunk klónozni, akkor csak etikai dolgok miatt nem klónozunk embert?

Figyelt kérdés
Képesek lennénk a tudomány segítségével elméletileg embert klónozni? Végülis nem sokkal vagyunk bonyolultabb szervezet.
2016. máj. 28. 14:24
 1/6 anonim ***** válasza:
87%

Persze.

Már klónoztak embert.

Meg amúgy is, szerinted miért vannak ilyen sokan a kínaiak? :D

2016. máj. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Szerinted nem próbálták már? Válasz a kérdésre: igen, tudnánk embert is klónozni. Valószinűsítem, hogy leginkább az etika miatt nem csinálják nyilvánosan.
2016. máj. 28. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Na, azért vannak problémák.

Dolly is kb. 100 kísérletből született meg. Kicsit nehéz lenne a 99 anyának elmagyarázni, hogy ők miért szültek szörnyet (ill. ennyire nem rossz az arány, mert ötvenen elvetélnének. Csak 49 anyának kellene magyarázkodnod, hogy miért lett ennyire torz a gyereke).

2016. máj. 28. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Dolly is kb. 100 kísérletből született meg."


Az már 20 éve volt. 20 év alatt hihetetlen ütemben fejlődtek a genetikával kapcsolatos tudományok, a technológia és a kapcsolódó iparágak. Egyetlen egy dolgot nem tudunk már csak megoldani az emberi klónozás szempontjából, élő anya szükséges a klón kihordásához.

Szóval igen, gyakorlatilag csak etikai okok és különböző nemzetközi megállapodások állnak gátként az emberklónozás útjában.

Meg igazából az is, hogy minek? Hadsereg szempontjából nem érdemes vele kínlódni, mert 20 év kell neki mire jól használható katona válik belőle, az pedig nagyon hosszú idő, ennyit senki sem tervez előre. Ráadásul addig meg rengeteg pénzbe kerül a fenntartása és fejlesztése is. És ha esetleg a klón nem tökéletes (mindig becsúszhatnak hibák), és lehet hogy csak 15 év múlva derül ki a hiányossága. Akkor pedig 15 év munkája mehet a lecsóba, mind kidobott pénz és elvesztegetett idő.


Mindeközben pedig az egyre nagyobb mértékű gépesítés miatt millióknak nem tudnak munkát adni, mert átképezhetetlenek más munkafolyamatra, szakmára. 10% feletti még Európában is a munkanélküliségi ráta, hát még az elmaradottabb (fejlődő) részeken. Sokkal olcsóbb őket besorozni, hiszen ott vannak készen, pár hónap erőltetett gyorstalpaló után ugyanúgy tud szaladgálni a puskával mint bárki más. De erre sincs már szükség, gyalogos katona már nagyon kevés kerül tényleges bevetésre, ma már a harckocsikat is műholdról távirányítják, drónhadsereget fejlesztenek. Azt csak egyszer kell megvenni, nem kér enni, nem lesz beteg, nem eszik a tetvek, nem gyógyul hetekig vagy hónapokig sérülés után, és nem kell aztán élete végéig eltartani, elvan valami jól zárt raktár mélyén.


Más szempontból sem nagyon van értelme, azon kívül, hogy "Ezt is megcsináltuk!". Esetleges néhány nagyon speciális, célirányos kísérleten kívül nincs jelenleg relevanciája az emberklónozásnak, talán ez a legnagyobb visszatartó erő.

2016. máj. 28. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Na, azért ha tényleg így lenne, akkor sokkal sikeresebbek lennének az emberszaporítási próbálkozások.

De általában azért szoktak 7 zigótát beültetni, hogy legalább 2 megmaradjon.

És már ezek is válogatott példányok, tehát sok közül a legjobbak.

2016. máj. 29. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Természetesen tudnánk embert klónozni.

Két okból nem tesszük. Az egyik, hogy az emberi klónozás a morális viták kereszttüzében áll. Sokan erkölcsi szempontból nézve aggályosnak találják. Magyarországon például törvény tiltja.

A másik ok kissé praktikusabb ennél: nem érné meg. A Földre intenzív népességszaporulat jellemző. A népességfogyás csak az európai országokat sújtó probléma: globális szinten a túlnépesedés okoz problémákat (hozzáteszem: az USA lakossága is évről évre nő). Ez a népességszaporodás már most problémákat okoz. A legszegényebb országokban a legnagyobb a szaporulat. Ez többszörös problémaforrás. Egyrészt a fejlődő országokban az erőforrások szűkössége már most is háborúkat és totális létbizonytalanságot okoz. Másrészt ezek a problémák a fejlett országokra is visszahatnak: egyfelől a fejlődő országoknak nyújtott támogatás folyamatos gazdasági ráfordításokat igényel, másrészt a fejlett országokra egyre nagyobb migrációs nyomás nehezedik (ez már most egy szignifikáns kérdéskör a nyugati politikában - hozzáteszem egy éve nálunk is ezzel van tele a közbeszéd). A várható tendenciák nem túl bíztatóak. A túlnépesedésre rátesz egy lapáttal a klímaváltozás is, aminek negatív mellékhatásaként az amúgy is szűkös erőforrásokkal rendelkező fejlődő országokban még inkább csökken a rendelkezésre álló erőforrások mennyisége. Tehát állandósul az élelmiszerhiány, és egyre nagyobb problémát okoz a vízhiány is. Ezek a problémák egymást erősítik. Kérdés, hogy ilyen szintű globális problémák mellett van-e létjogosultsága annak, hogy a világ népességét az amúgy is az erkölcsi viták kereszttüzében álló klónozással tovább szaporítsuk? Szerintem nincs.

2016. máj. 31. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!