Elméletileg lehetséges, hogy az evolúció során az emberből kialakuljon egy teljesen új faj?
#10
"Pl. a százlábúakból a 6 lábú rovarok kifejlődése egyetlen pontmutáció eredménye."
Erről tudnál linkelni valamit? Egyrészt azért is érdekelne, mert ilyen formában nem teljesen igaz, a rovarok nem a százlábúakból fejlődtek ki, hanem ősi rákokból (vagy rákszerű lényekből) - az újabb eredmények alapján.
Ez persze önmagában még nem cáfolja az állítást, hogy a lábszám csökkenés egy mutációra vezethető vissza (azok a bizonyos ősök valószínűleg sok lábbal bírtak), és el is tudok képzelni ilyen mutációt (gondolom Hox gén mutációról van szó). Szóval érdekelne, hogy pontosan milyen mutáció történt, és hogyan találták meg, ezért érdekelne az információ forrása.
(Mellesleg Tislerics Máté teljesen más genetikai állományról beszélt, ezt egy pontmutáció biztos nem meríti ki, még ha igen jelentős hatású is (bár az epigenetikai részét nézve azért lehet ezzel vitatkozni).)
És akkor már a fajfogalommal kapcsolatban is írnek egy kicsit. Amiről a 8. válaszban írsz, az az ún. biológiai fajkoncepció. Ez a legelterjedtebben használt fajdefiníció, de megvannak a maga korlátai. A recens élőlények esetében sem lehet mindenhol használni (pl. baktériumok, szűznemzéssel szaporodó állatok), a kihalt fajok esetében pedig gyakorlatilag lehetelten (még ha egy időben élt egyedeket vizsgálunk is). (Erre Tislerics Máté is utalt.)
Tehát itt igazából az a kérdés, mit tekintünk új fajnak. Pontosabban az, ha egy faj az evolúció során nagy mértékben megváltozik, de nem válik szét két új fajra (anagenezisnek szokták ezt nevezni), akkor az a sok változás ellenére egyazon fajnak tekinthető-e, vagy már külön fajról beszélünk?
www.matud.iif.hu/08dec/02.htm
"Nagy port kavart fel például annak felfedezése, hogy a százlábú, féregszerű alakból egyetlen mutációval hozható létre hatlábú, rovarszerű forma (egy újabb összefoglaló Derek Lemons és William McGinnis [2006])."
Ami pedig egy faj és ugyanannak a későbbi állapota közti összehasonlítást illeti: ELVILEG lehetséges.
#13
Köszönöm a linket, majd ha lesz időm, utána olvasok. :)
A fajok elkülönítéséről:
"ELVILEG lehetséges"
Hát, ja, csak mindig bejön az az átkozott valóság... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!