Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A domború lencse fókuszálja a...

M dzsuzeppe kérdése:

A domború lencse fókuszálja a merőlegesen felé tartó fénysugarakat, hogyan fér el pl egy 20cm-es lencse fénysugara egy fókuszpontban?

Figyelt kérdés
Ez azt jelenti hogy egy hatalmas felületről érkező fénysugár áradat a fókuszt képező miliméter nagyságú ponton átfér? Mekkora lehet ennek a fókuszba történő tömörítésnek a határa?

2016. ápr. 29. 14:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, ahogyan 100 katona is képes egyszerre tüzelni egyetlen céltáblára.
2016. ápr. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Shai-Hulud ***** válasza:
Nagyon jó a hasonlat!!! :-D
2016. ápr. 29. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
A fénysugarak nem zavarják egymást, ugyanazon a helyen akárhány nyaláb átmehet. Itt érdemes hullámként tekinteni rá. Mondjuk egy tó sok száz (akárhány) helyéről hullámokat indítunk, akkor egy tetszőleges pontban minden ilyen hullám át fog menni egy időben, mégis zavartalanul mennek tovább.
2016. ápr. 29. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
88%
Meglepődnél, mekkora fotonsűrűség van a Nap koronája környékén. Pontos értékeket nem tudok mondani, de az egész bolygónkra csupán milliárdod-trilliárdod része jut a Napból kilépő fotonoknak, és annak is csak milliárdod-trilliárdod része az, amit befog a nagyítód. Szerintem ennél saccra legalább 20 nagyságrenddel nagyobb mennyiség hagyja el ugyanekkora felületen a Nap felszínét.
2016. ápr. 29. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
67%

Arról nem is beszélve, hogy a "pont" egy matematikai fogalom, ami a valóságban nem létezik, mindennek van kiterjedése (eleve a fénysugárnak is, minthogy tranzverzális hullám).

A másik az, hogy a szferikus bikonvex lencsének van egy szferikus aberrációja, ami miatt közel sem egy pontban találkoznak a fénysugarak. (Newton a XVIII. században ezt az eltérést még nem tudta mérni, Petzvál futott bele először a problémába, azt hiszem.) Az aszferikus, "bestform" lencsék csökkentik ezt az aberrációt, de teljesen kiküszöbölni nem tudják.

2016. ápr. 29. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
77%
Sok jó foton kis helyen is elfér..
2016. ápr. 29. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Gyakorlati oka van a kérdésemnek, diavetítő objektívet barkácsolok szemüvegből., ehhez kell néhány fénytani alapkérdést letisztáznom, és az optikáról szóló honlapok amiket eddig találtam elég felületesek..

Volt egy téves elképzelemegy kisebb átmérőjű lencsén kevesebb fénysugár jut át, tehát nem alkothat ugyanolyan részletgazdag, fényerős képet mint egy nagyobb lencse.

Ezért lehet a jó minőségű vetítőknek nagy átmérőjű, nagy fényerejű 100/2,8-as vagy mégerősebb objektíve.

Viszont a modern projektorok objektívje alig egy két cm átmérőjű és lehet hogy képes olyan jó képet kivetíteni mint egy Leica vetítő, vagy rosszul gondolom?

2016. ápr. 30. 13:11
 8/13 A kérdező kommentje:
Válaszolnék az első komentre: "Úgy, ahogyan 100 katona is képes egyszerre tüzelni egyetlen céltáblára." Nem az az érdekes hogy minden fénysugár belefér a fókuszba, hanem hogy nem keverednek össze, és nem ütköznek a lencse túlsó felén képesek éles képet alkotni. Hasonlatodbal élve: a puskagolyók egyidőbe érkeznek a célba, egyszere bújnak átegy akkora lukon ami nem nagyobb mint a puskagolyó, és mégsem ütköznek össze mindegyik folytatja az útját az eredeti irányba. Ez azért furcsa?
2016. ápr. 30. 13:16
 9/13 A kérdező kommentje:
A hármas komenthez. A hullámok bizony interferálódnak, összeadódnak, kioltódnak, szóval hatnak egymásra. A fénysugarak viszont szépen folytatják az útjukat, nincsennek egymásara hatással.
2016. ápr. 30. 13:19
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Nézz utána a Pauli-elvnek.

[link]


A fotonokra vonatkozik a következő mondat:

"Az egész spinű, szimmetrikus hullámfüggvényű részecskéket bozonoknak hívjuk, rájuk a kizárási elv nem vonatkozik."

2016. ápr. 30. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!