A domború lencse fókuszálja a merőlegesen felé tartó fénysugarakat, hogyan fér el pl egy 20cm-es lencse fénysugara egy fókuszpontban?
Arról nem is beszélve, hogy a "pont" egy matematikai fogalom, ami a valóságban nem létezik, mindennek van kiterjedése (eleve a fénysugárnak is, minthogy tranzverzális hullám).
A másik az, hogy a szferikus bikonvex lencsének van egy szferikus aberrációja, ami miatt közel sem egy pontban találkoznak a fénysugarak. (Newton a XVIII. században ezt az eltérést még nem tudta mérni, Petzvál futott bele először a problémába, azt hiszem.) Az aszferikus, "bestform" lencsék csökkentik ezt az aberrációt, de teljesen kiküszöbölni nem tudják.
Gyakorlati oka van a kérdésemnek, diavetítő objektívet barkácsolok szemüvegből., ehhez kell néhány fénytani alapkérdést letisztáznom, és az optikáról szóló honlapok amiket eddig találtam elég felületesek..
Volt egy téves elképzelemegy kisebb átmérőjű lencsén kevesebb fénysugár jut át, tehát nem alkothat ugyanolyan részletgazdag, fényerős képet mint egy nagyobb lencse.
Ezért lehet a jó minőségű vetítőknek nagy átmérőjű, nagy fényerejű 100/2,8-as vagy mégerősebb objektíve.
Viszont a modern projektorok objektívje alig egy két cm átmérőjű és lehet hogy képes olyan jó képet kivetíteni mint egy Leica vetítő, vagy rosszul gondolom?
Nézz utána a Pauli-elvnek.
A fotonokra vonatkozik a következő mondat:
"Az egész spinű, szimmetrikus hullámfüggvényű részecskéket bozonoknak hívjuk, rájuk a kizárási elv nem vonatkozik."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!