Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Humán Genom Program: az ember...

Humán Genom Program: az ember nukleotidsorrendje?

Figyelt kérdés
Elnézést, ha hülyeséget kérdezek, de valami nem világos. Hogyan határozhatták meg az emberi DNS nukleotidsorrendjét, ha az minden emberben más? Vagy ez csak arra az emberre vonatkozik, akinek a DNS-ét feltérképezték?

#biológia #genetika #Humán Genom Program
2016. ápr. 19. 20:49
 1/9 sadam87 ***** válasza:
100%

5 (máshol azt írják, 4) személytől származtak a minták. Azóta azonban már sokkal több ember teljes genomját megszekvenálták. Egyébként az arányt nézve az emberek között az eltérések agyon kicsik (persze így is sok bázist érintenek).

[link]

[link]

2016. ápr. 19. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 sadam87 ***** válasza:
100%
Közben rájöttem, az előző válaszom talán nem egészen egyértelmű. Igen, a pontos nukleotidsorrend csak azokra vonatkozik, akiknek a genomját feltérképezték.
2016. ápr. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Arról nem is beszélve, hogy kromoszómánként csak egy referencia-szekvenciáról beszélünk, tehát ez csak egy haploid genom.


Így még ha annó nem öt, hanem csak egyetlen ember szekvenálásával is készült volna, akkor se nevezhetnénk az illető teljes DNS-állományának, hiszen az ember diploid élőlény. A 22 autoszomális kromoszómából (plusz nőknél az X-ből) két-két kópiát hordozunk.


Mára már amúgy még több ember bevonásával finomították és "átlagolták" a referenciagenomot, illetve bizonyos kromoszómák változékony régióira több referenciát is készítettek. Léteznek ugyanis olyan haplotípusok, ahol hiányzik, vagy éppen pluszban van egy-egy gén, vagy átrendeződve, más sorrendben vannak jelen.


A lényeg, hogy a referenciagenom pusztán egy (nagyon pontos) vázlat arra, hogy nagyjából mire számítsunk egy illető szekvenálása esetén. Arra használjuk, hogy a feltördelt DNS leolvasott darabkáit a megfelelő helyre illesszük, aztán persze a darabkákon látott változatokat katalógusba szedjük és elemezzük.

2016. ápr. 20. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Azért hozzátenném, hogy a "minden emberben más" azért az nem annyira más.
2016. ápr. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. Ez most már világos, de lenne még egy kérdésem:

"Arról nem is beszélve, hogy kromoszómánként csak egy referencia-szekvenciáról beszélünk, tehát ez csak egy haploid genom."

Lehet, hogy én vagyok nagyon fáradt, de ezt nem értem. Akkor a kísérleti alanyoknak csak az anyai vagy csak az apai eredetű kromoszómáit térképezték fel?

2016. ápr. 20. 17:56
 6/9 sadam87 ***** válasza:
Nem, mindkettőt feltérképezték (tudtommal, egyébként nehéz is volna így szétválasztani). A 3. válaszoló (ha jól értem) arra utalt, hogy a szekvenálás eredményeiből összeraktak egy referencia genomot, azaz a fajunkra jellemző haploid genom (majdnem) teljes bázissorrendjét. Az első linkben írják is, hogy a referencia genom 70%-a egy személytől származik, következésképpen a többi másoktól. Azaz ez a referencia genom nem egyezik teljesen egyik vizsgált személy genomjával sem, hanem azoknak egy "keveréke", de jól jellemzi az emberi genom bázissorrendjét.
2016. ápr. 20. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Tehát akkor feltérképezték az egészet csak nem különítették el.
2016. ápr. 20. 20:26
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Na ja. Ugye minden kromoszóma minden pozíciójába választani kell egy konkrét bázist. Durván 99.9%-ban az apai és az anyai bázis ugyanaz, ilyenkor nincs kérdés. Ahol viszont különbözőek, ott dönteni kell. Az első kiadásban ezt a DNS nagy részén nagyjából véletlenszerűen csinálták. Azóta már sok frissítést végeztek a humán referenciagenomon, több alanyt is bevontak, és ezekre a helyekre általában a gyakoribb bázist választják. Valójában persze bonyolultabb az egész, több közel eső variáns esetén igyekszenek egy konkrét haplotípust (együtt öröklődő variánsokat) együtt tartani, aztán léteznek indelek, azaz rövid törlődések-beszúródások, de nagy vonalakban ez a lényeg.


Amikor egy konkrét embert szekvenálnak, klinikai célból, akkor persze minden pozícióban megállapítják mindkét bázist.

2016. ápr. 20. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a türelmet! :)
2016. ápr. 21. 18:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!