Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Plútó miért is nem számít...

A Plútó miért is nem számít bolygónak?

Figyelt kérdés
szval akk létezik az az "x bolygó"?
2010. ápr. 6. 16:58
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
85%
Nem, nem azért, csak te nem fogod fel a magyarázatot. Lehet persze bármi helyett mást mondani, és aztán nagyképűen közölni, hogy ennyire egyszerű de attól még az nem lesz igaz. Na jó éjt.
2010. ápr. 7. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Na gyere, küzdélj egy picit! Magyarázd meg nekem, gyengeelméjűnek!


Mi az összefüggés a gravitáció és egy bolygó tömege között?


Ebből vezetsd le nekem, hogy egy (kis)bolygó gravitációs erejének milyen összefüggése van azzal, hogy befogja-e a környéken kóborló testeket?


Kíváncsian várom....

2010. ápr. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Na,hogy én is beszálljak a vitába.


Először szögezzük le, hogy a Plútó is bolygó, csak nem nagybolygó, leírom, hogy miért.

A Plútó a mi Holdunknál is kisebb. 2005-ben egy csillagász egészen véletlenül felfedezett egy a Plútónál nagyobb kisbolygót. Ez volt az Eris. A felfedezés egy kérdés elé állította a csillagászokat, ahhoz, hogy valójában el kell-e dönteni a méret alapján, hogy mi tartozik még a bolygó kategóriájába. Ezután a csillagászok Prágában gyűltek össze, hogy eldöntsék a Plútó sorsát. A nagybolygó fogalmát meghatározták, miszerint olyan test, amely saját tömegvonzása következtében gömb alakú és tisztára seperte a környezetében lévő pálya környékét. Több órás vita után a Plútót egy külön osztályba sorolták, mivel az Eris és a Plútó is túl kicsi ahhoz, hogy nagybolygó legyen, külön osztályban helyezték el őket, mint törpebolygó!


"néhány év múlva akár 20-30 bolygó is lehet a Naprendszerben, mivel a bolygók határát ott húznák meg, ahol az égitest összeállásakor a belső hő elegendő a test megolvasztásához és a gömbszerű alak kialakításához. Ez a határ 5x1020 kg körül van, így a fő kisbolygóövben található Ceres is bolygó státuszt kapna.


De itt van egy kis leírás erről:

"Az IAU a Naprendszer bolygóit és egyéb égitestjeit az alábbi három kategóriába sorolja:


(1) Bolygó [1] az az égitest, amely (a) a Nap körül kering, (b) elegendően nagy tömegű ahhoz, hogy kialakuljon a hidrosztatikai egyensúlyt tükröző közel gömb alak és (c) tisztára söpörte a pályáját övező térséget.


(2) Törpebolygó az az égitest, amely (a) a Nap körül kering, (b) elegendően nagy tömegű ahhoz, hogy kialakuljon a hidrosztatikai egyensúlyt tükröző közel gömb alak [2], (c) nem söpörte tisztára a pályáját övező térséget és (d) nem hold.


(3) Az összes többi Nap körül keringő objektumot [3], kivéve a holdakat, a Naprendszer kis égitestjei közé soroljuk.


27L

2010. ápr. 7. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

"Na gyere, küzdélj egy picit! Magyarázd meg nekem, gyengeelméjűnek!


Mi az összefüggés a gravitáció és egy bolygó tömege között?


Ebből vezetsd le nekem, hogy egy (kis)bolygó gravitációs erejének milyen összefüggése van azzal, hogy befogja-e a környéken kóborló testeket?


Kíváncsian várom...."


Ugyan nem én vagyok a megszólított, de összefüggés a gravitációs gyorsulás és bolygót tömege közt:


g=G.M/r^2


Minél nagyobb a gravitációs térerő, annál nagyobb a térségből gyűjti össze a jelenlévő tömeg.

2010. ápr. 7. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:

A Nemzetközi Csillagászati Unió XXVI. kongresszusán, 2006. augusztus 24-én, Prágában eredményes szavazást tartottak a bolygó fogalom új definíciójával kapcsolatban.A szavazás eredménye hogy 3 csoportba sorolják a csillagok körül keringő azon égitestet.

-Bolygók

-Törpebolygók

-Egyéb apró Égitestek

A lényeg--->azért nem a Bolygókhoz tartozik mégha csillagok körül keringenek és tömegük elég nagy ahhoz, hogy közel gömb alakúvá formálódjanak.Mert a Törpebolygók (eme Plútónk),a Bolygókkal ellentétben..nem söprik tisztára a környezetüket maguk körül,igy a szomszédságukba lehetnek még hozzájuk hasonló méretű égitestek és nem képezik valamely Bolygó holdját.

Ma már az iskolákban,a Naprendszernek csak 8 Bolygóját tanulják:S!

Igaz,mind a mai napig,ha arra kérnének ,hogy soroljam fel a Naprendszer 9 Bolygóját..Én a Plútót is mondanám..mivel Én még igy tanultam meg:).

2010. ápr. 8. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

[link]

2.2-es Plútó és a X bolygó...

ez most mi is akar lenni? a Neptunusz pályáját az a 2 kisbolygó v bolygó módosította?

kicsit belezavarodtam........

2010. ápr. 8. 21:07
 17/17 A kérdező kommentje:
2010. ápr. 8. 21:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!