A Plútó miért is nem számít bolygónak?
Na gyere, küzdélj egy picit! Magyarázd meg nekem, gyengeelméjűnek!
Mi az összefüggés a gravitáció és egy bolygó tömege között?
Ebből vezetsd le nekem, hogy egy (kis)bolygó gravitációs erejének milyen összefüggése van azzal, hogy befogja-e a környéken kóborló testeket?
Kíváncsian várom....
Na,hogy én is beszálljak a vitába.
Először szögezzük le, hogy a Plútó is bolygó, csak nem nagybolygó, leírom, hogy miért.
A Plútó a mi Holdunknál is kisebb. 2005-ben egy csillagász egészen véletlenül felfedezett egy a Plútónál nagyobb kisbolygót. Ez volt az Eris. A felfedezés egy kérdés elé állította a csillagászokat, ahhoz, hogy valójában el kell-e dönteni a méret alapján, hogy mi tartozik még a bolygó kategóriájába. Ezután a csillagászok Prágában gyűltek össze, hogy eldöntsék a Plútó sorsát. A nagybolygó fogalmát meghatározták, miszerint olyan test, amely saját tömegvonzása következtében gömb alakú és tisztára seperte a környezetében lévő pálya környékét. Több órás vita után a Plútót egy külön osztályba sorolták, mivel az Eris és a Plútó is túl kicsi ahhoz, hogy nagybolygó legyen, külön osztályban helyezték el őket, mint törpebolygó!
"néhány év múlva akár 20-30 bolygó is lehet a Naprendszerben, mivel a bolygók határát ott húznák meg, ahol az égitest összeállásakor a belső hő elegendő a test megolvasztásához és a gömbszerű alak kialakításához. Ez a határ 5x1020 kg körül van, így a fő kisbolygóövben található Ceres is bolygó státuszt kapna.
De itt van egy kis leírás erről:
"Az IAU a Naprendszer bolygóit és egyéb égitestjeit az alábbi három kategóriába sorolja:
(1) Bolygó [1] az az égitest, amely (a) a Nap körül kering, (b) elegendően nagy tömegű ahhoz, hogy kialakuljon a hidrosztatikai egyensúlyt tükröző közel gömb alak és (c) tisztára söpörte a pályáját övező térséget.
(2) Törpebolygó az az égitest, amely (a) a Nap körül kering, (b) elegendően nagy tömegű ahhoz, hogy kialakuljon a hidrosztatikai egyensúlyt tükröző közel gömb alak [2], (c) nem söpörte tisztára a pályáját övező térséget és (d) nem hold.
(3) Az összes többi Nap körül keringő objektumot [3], kivéve a holdakat, a Naprendszer kis égitestjei közé soroljuk.
27L
"Na gyere, küzdélj egy picit! Magyarázd meg nekem, gyengeelméjűnek!
Mi az összefüggés a gravitáció és egy bolygó tömege között?
Ebből vezetsd le nekem, hogy egy (kis)bolygó gravitációs erejének milyen összefüggése van azzal, hogy befogja-e a környéken kóborló testeket?
Kíváncsian várom...."
Ugyan nem én vagyok a megszólított, de összefüggés a gravitációs gyorsulás és bolygót tömege közt:
g=G.M/r^2
Minél nagyobb a gravitációs térerő, annál nagyobb a térségből gyűjti össze a jelenlévő tömeg.
A Nemzetközi Csillagászati Unió XXVI. kongresszusán, 2006. augusztus 24-én, Prágában eredményes szavazást tartottak a bolygó fogalom új definíciójával kapcsolatban.A szavazás eredménye hogy 3 csoportba sorolják a csillagok körül keringő azon égitestet.
-Bolygók
-Törpebolygók
-Egyéb apró Égitestek
A lényeg--->azért nem a Bolygókhoz tartozik mégha csillagok körül keringenek és tömegük elég nagy ahhoz, hogy közel gömb alakúvá formálódjanak.Mert a Törpebolygók (eme Plútónk),a Bolygókkal ellentétben..nem söprik tisztára a környezetüket maguk körül,igy a szomszédságukba lehetnek még hozzájuk hasonló méretű égitestek és nem képezik valamely Bolygó holdját.
Ma már az iskolákban,a Naprendszernek csak 8 Bolygóját tanulják:S!
Igaz,mind a mai napig,ha arra kérnének ,hogy soroljam fel a Naprendszer 9 Bolygóját..Én a Plútót is mondanám..mivel Én még igy tanultam meg:).
2.2-es Plútó és a X bolygó...
ez most mi is akar lenni? a Neptunusz pályáját az a 2 kisbolygó v bolygó módosította?
kicsit belezavarodtam........
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!