Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elcsépelt téma amit kérdezek...

Elcsépelt téma amit kérdezek sokan megkérdezték már, de megnyugtató választ még nem láttam erre: - miért pislognak, vibrálnak a csillagok, és a bolygók miért nem?

Figyelt kérdés
Azt ne írja senki, hogy a Föld légköre miatt, mert a bolygók nem vibrálnak, pedig azok fénye is ugyan úgy átjön a légkörön, mint a csillagok fénye.

#a bolygók #fénye is a légkörön jön át
2016. ápr. 10. 00:24
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, a Hold fénye is átjön a légkörön. Meg a Nap fénye is. És azok se vibrálnak. Pedig a Nap nem is bolygó, hanem csillag. Tehát annak is vibrálnia kéne.
2016. ápr. 10. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Szcintillációnak hívják. A légkör hő és anyag változásai, eloszlási egyenetlenségei okozzák. A csillagoknál azért van mert annyira távolaik hogy a fényük pontszerűnek tekinthető (fényerejük eltérő). A bolygóké meg egy kisebb amatőr távcsövön is kis korong, a fénytörési egyenetlenségek kiegyenlítődnek.
2016. ápr. 10. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Quatermain ***** válasza:
Szerintem azért, mert a csillagok gázokból tevődnek össze, legalábbis én így tanultam.
2016. ápr. 10. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 dellfil ***** válasza:
100%

Azért, mert a csillagok pontszerű fényforrások. A szabad szemmel látható bolygók meg nem, hogy úgy mondjam "kvázi" pontszerűek csak, - a korongnak láthatóság határán - pici korongok. A Nap, a Hold szabad szemmel is határozottan korongnak látszanak. Azokról - ilyen szempontból - nincs mit mondani.


[link]


A jelenség magyarázata az, hogy a "korong" különböző pontjairól érkező fénysugarak szcintillációja kioltja (kiegyenlíti) egymást. Ezért a bolygók nyugodtabb fényűek. Nem vibrálnak úgy mint a csillagok.

Idézet a wikiből: "Ha a fény egy nagyobb látszó tárgyról, leginkább bolygóról érkezik, mely nem pontszerű, a szemünkbe érkező fénysugarak szcintillációja kioltja egymást és az effektus elmarad. Az égi objektumok eme „pislogása” kiválóan alkalmas arra, hogy szabad szemmel megállapítsuk, hogy egy csillagnak látszó égitest valóban csillag, vagy esetleg bolygó, hiszen a bolygók fénye nem szcintillál, míg a csillagoké igen."


dellfil

2016. ápr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A bolygók közül - mint delfill írta - a nagyobbak és közelebbiek a korongnak látszó mivoltuk miatt vibrálnak - kevésbé. A pontszerűnek ható bolygók, - ha egyáltalán látjuk őket - ugyanúgy vibrálnak. A holdat hagyjuk, a közepén nincs mi vibráljon,a széle meg (részben a fenti okok miatt) nem vibrál annyira, másfelől meg inkább nem érzékeled. A nap végképp szóba nem jön, bele sem tudsz nézni ennek eldöntésére.

Egyébként bármennyire nem tetszik, a vibrálás a légmozgásból következik (arra nem térnék ki, hányféle van és miért), emiatt annak mértéke is alapvetően számít. Az lényegtelen (kivéve neked), hogy te ezt nem hiszed el. Ez ugyanis nem hit, hanem ismeret kérdése.

2016. ápr. 10. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

Bezavar téged az a dolog, hogy a kisebb látszólagos méretű, de nagyobb fényerejű fényforrást, pl. csillagot, ha már a szemed felbontásának határán vagy, ugyanakkorának látod, mint a nagyobb látószögű, de halványabb bolygót. A szemed azonosnak érzékeli, de valójában nem az, a nagyobb méretű objektumra akkor is kevésbé hat a szcintilláció jelensége, ha te amúgy nem látsz különbséget.

Ez nem jelenti azt, hogy elég "zűrös" légkör esetén ne láthatnád akár a Holdat is vibrálni.

2016. ápr. 11. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!