Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért képes a vírus átprogramo...

Miért képes a vírus átprogramozni a sejt anyagcseréjét?

Figyelt kérdés
Ha a sejtnek van egy alap, belső programja, ami addig jól működött, és ez a többi jól működő sejttel összedolgozva az egész szervezet javát szolgálta, akkor mi indítja a sejtet arra, hogy egy új és kívülről jövő programot elfogadjon a sajátja helyett? (Csak a könnyebb megfogalmazás miatt személyesítem meg a sejtet.) Miért "mond igent" a külső programra, mellőzve az eredetit?

2016. ápr. 2. 05:27
 1/10 anonim ***** válasza:
55%
Ha a vírus nem tudná átprogramozni a sejt anyagcseréjét, akkor az a vírus nem létezne.
2016. ápr. 2. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Walter_Dornberger ***** válasza:

a vírus fajtájától függően a sejt örökítőanyagába beépül (DNS) és így a róla képződő mRNS, ami a fehérjék szintetizáláért felelős.

A kérdésben foglaltkérdésre: az eredeti DNS szakaszról az átírás gátolt lesz így arról már nem készül mRNS, így az eredeti fehérje már nem képződik.

2016. ápr. 2. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
Ez olyan misztikusan meg professzionálisan hangzik, hogy átprogramozza, de az átlagvírusnak 2-3 kis szabályozófehérjéje van, amivel odaköt a sejt valamelyik kulcsfontosságú proteinjéhez, amitől az nem tudja ellátni a feladatát, és a az erőforrások megmaradnak a vírus szaporodásához.
2016. ápr. 2. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Egyszerűen azért, mert a sejtnek nincs információ tartalmat ellenőrző rendszere, csak automatikusan végrehajtja, amit olvas.
2016. ápr. 2. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A sejt a legkisebb, önálló, életre képes egység. - "Ez azonban nem azt jelenti, hogy a sejt olyan, mint egy ember, tehát sokszor nem érzékel hibát."


A sejt szigorúan meghatározott kémiai és fizikai elvek alapján működik. Ha ismered a fehérje szintézisének menetet, ahogy azt már előttem is leírták, akkor tudod, hogy az mRNS létrejötte is egy enzimtől függ.

Az transzkripció során, a különböző transzkriptáz enzimek a DNS értelmes száláról egy mRNS-t készítenek. Ekkor (is) a bázispárosodás elve érvényesül, tehát ha a DNS-ben Guanin van, akkor vele szemben az mRNS-sen a pentóz-foszfát gerincen egy citozin lesz. (Guanin-Citozin; Adenin-Uracil) Ennek során TELJESEN MINDEGY, hogy mi a sejtnek kedvező, az enzimek a DNS-ben rögzített adatokat továbbítják, ergo ha hiba csúszott a rendszerbe, és a DNS duplázáskor, pl. mitóziskor az utódsejtünkben, akkor a DNS szekvencia megváltozása miatt (tegyük fel, hogy a javító enzimek nem működtek tökéletesen) az mRNS szekvenciája is megváltozik, ergo nem a megfelelő aminosav sorrendet fogja kódolni, tehát az adott fehérjét nem képes a sejt megfelelően előállítani. (Persze erre is vannak a sejtnek taktikái: pl. egy aminosavat több bázishármas is jelöl stb.)


Tehát: a sejt nem képes az adott hibát korrigálni, ahogy a vírus okozta változások ellen sem tud mit tenni, esetleg interferonokat bocsát ki, amivel a többi sejtet figyelmezteti a vírus jelenlétére.

2016. ápr. 2. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A sejt nem látja, nem érzékeli, hogy milyen DNS-t használ. Mégis, hogy érzékelné?


Ha a vírus átalakította a DNS-t, akkor sejt annak alapján fog dolgozni.

2016. ápr. 3. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:

Ilyenkor egész jól működik az analógia a számítógépes vírusokkal. Azok is kártékonyak a számítógépre, mégis végrehajtja őket.

Mert az sem bírál, nincs is mi alapján tenné.


Érdekes gondolat, hogy mi lenne, ha az evolúció során annyira gyakori lett volna a vírusfertőzés, hogy védelmi mechanizmusnak kellett volna kialakulnia a kivédésére.

Egy DNS alapú antivírus program biztosan csemege lenne minden genetikus kutatónak.

Megjegyzem, ha tovább fejlődik a genetika, a gének szintetikus építése, előfordulhat, hogy lehet majd ilyen antivírust csinálni. Valami olyan genetikai ellenőrző program, ami nem engedi a módosulást. Persze ezt így marha egyszerű leírni, de ha belegondolunk a kétnemű szaporodás eltérő kromoszómáiba, állatira nem egyszerű a dolog.

Arról nem is beszélve, hogy mekkora mértékű beleavatkozás lenne ez a természetes génállományba, mikor a jelen genetikai törvények az emberi génállomány érintését is tiltják, nem hogy az átírását.

2016. ápr. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 hollófernyiges ***** válasza:

"Egy DNS alapú antivírus program biztosan csemege lenne minden genetikus kutatónak"


Van ilyen, úgy hívják, hogy RNS-interferencia.

[link]

2016. ápr. 4. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:

hollófernyiges:

Köszönöm, örömmel olvastam, hogy az evolúció után lemaradva találtam fel a spanyolviaszt. :D

Ezt nem ismertem, de örülök, látva, hogy immunvédelemként éppen a nagy vírustámadásoknak kitett növényekben jellemző ez a genetikai mechanizmus. Ezek szerint nem volt hülyeség a hipotézisem, csak nekem laikusként új, hogy van ilyen.

2016. ápr. 4. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. ápr. 5. 09:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!