Hogyan tudnék házilag váltóáramot létrehozni?
Ehhez csinálnod kell egy generátort.
Házi készítésű egyszerű generátorhoz:
Alkatrészek: állandó mágnes, zománcozott rézhuzal tekercselés, vasmag, hajtószerkezet.
Az állandó mágnes a forgórészben, míg a vasmagos tekercs(ek) az állórészben vannak elhelyezve.
Ahhoz, hogy feszültség keletkezzen a mágnesnek forognia kell.
Ezt egy ékszíjas meghajtással kézi erővel biztosítani tudod.
Nagyjából ennyi a gyakorlat házi kivitelezés szempontjából.
Most következzen az indukált feszültség kiszámítása:
Képlet: Ui= B*l*v
Tehát attól függ, hogy milyen erős a mágnesed, milyen hosszú a tekercs mágneses mezőben lévő szakasza ( pontosabban erővonalakra merőleges szakasza), hány menetes a tekercs és milyen gyorsan forog a mágnes.
Ha van egy 0,1 T (teszla) mágnesed, amelyet 1 m\s sebességel forgatsz és kb. 400 m hosszú tekercsed (feltekerve nem sok) elméletileg indukálódhat 40 V-os feszültség.
Nos, hát ennyi lenne dióhéjban.
Az attól függ, hogy mit akarsz vele táplálni, meghajtani.
Ugyanis a transzformátorok teljesítménye széles intervallumon mozog.
a szokásos értelemben vett hálózati feszültség és teljesítmény előállításához gyakorlatilag használható formában előállító gépe az aggregátor. Benzin vagy diesel üzemű gépet lehet legkönnyebben beszerezni, de léteznek mindenféle gázzal (biogáz, kút kisérőgáz stb..) típusok. Ezek jellemzője, hogy hálózati feszültséget (240V, 50Hz , agyfázis, vagy háromfázisú lánclásban) állítanak elő.
A szélkerekes és napelemes energia előállítás során gondoskodni kell a teljesítmények (előállított és felhasznált) közti különbségek kiegyenlítéséről (szigetüzemben) és a pontos hálózati feszültség és frekvencia tarásáról. Erre egyenáramú akkumulátorok és elektronikus átalakítók (inverterek) szolgálnak.
Ezekre keresve mindent meg tudsz találni.
Kulcsszavak: inverter, napelem, szigetüzem.
Ha csak úgy a kisérlet kedvéért akarsz ilyen feszültséget létrehozni otthon, akkor a következőt javaslom:
Asszinkron motor (rövidre zárt forgórészű, kalickás gép)(egy vagy háromfázisú, igény szerint) fázistekercsének kivezetéseire alkalmas méretű és tipusú kondenzátort kötve annak tengelyét forgatva "felgerjed", és fordulatszámának megfelelő frekvenciájú feszültséget állít elő. a feszültséget pl alkalmas gép kiválasztásával lehet megválasztani pl: 42 voltos törpefeszültségű ipari gépek léteznek, vagy 240 voltos gépet át lehet tekercselni. Ez lényegesen könnyebb, mint nulláról indulva építeni egy gépet.
Bemész egy villamossági boltba és megkérdezed, hol, mennyiért kapható 30 vagy 40 voltos AC tápegység.
Ott is meg fogják kérdezi, mibű, mér.
Mert fontos, hogy a hálózati 230 V AC-ből akarod-e nyerni, meg az is, hogy a 30-4§ V mellett mekkora áramerősség kell.
Alapesetben, ha a "mibű" a 230 V hálózat 50 Hz AC, akkor csak egy olyan trafó kell, aminek a primer-szekunder tekercsszám viszonya 7,7-5,8 között van, így a szekunder feszültséged 30-40 V között lesz, továbbra is 50 Hz AC.
A "mér", vagyis milyen célra tisztázása nélkül ez vagy jó, vagy nem. Főként azért, mert a várható áramfelvétel, annak várható változásai eltérései erősen befolyásolhatják a teljesítményszükségletet, illetve azt, hogy kell-e valamivel óvni a táphálózatot a "rángatástól", zavaroktól.
Például, ha ezzel a trafóval hegeszteni próbálsz, lehet, hogy levered a kismegszakítót, lehet, hogy a harmadik szomszéd áramát is, lehet, hogy csak az egész utcában hazavágod a rádió vagy tévé műsorát.
Szóval, tényleg marha fontos kérdés a "mibű, mér".
És amíg ezeket nem tudod egzaktul, pontosan előírni magadnak, neki se láss semminek.
A 30-40 V még a baleset- sőt, életveszélyes kategória is lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!