Tömény ecetsavat hígítva, vagy hígítatlanul (is) lehet takarításhoz használni?
Van tömény, 96%-os ecetsavam, arra vagyok kíváncsi, hogy fürdőszobai takarításhoz, szappanlerakódás eltávolításához permetezzek oda egy keveset, vagy inkább előzetesen oldjak fel mondjuk egy-két deci ecetsavat tíz liter vízzel?
Köszi
A háztartásban, közelebbről a takarításban való alkalmazásakor az ecetsav kémiai tulajdonságai közül a fémekkel való reakciója, valamint a karbonsavak jellemző reakciói az érdekesek.
„Az ecetsav számos fémet megtámad, többek között a vasat, magnéziumot és cinket, melyekkel HIDROGÉN FEJLŐDÉSE MELLETT fém-acetát sókat képez. Az alumínium felületén, oxigénnel érintkezve vékony alumínium-oxid réteg képződik, amely ellenáll az ecetsavnak, így az ecetsav alumíniumból készült tartályokban szállítható. A fém-acetátok ecetsavból is előállíthatóak megfelelő bázis segítségével, mint ahogyan az a „sütőpor + ételecet” kölcsönhatásból közismert. Szinte minden acetát jól oldódik vízben”. [link]
„Az ecetsav adja a karbonsavak jellemző kémiai reakcióit, például lúgokkal a megfelelő acetátsót képezi. KARBONÁTOKKAL és HIDROGÉNKARBONÁTOKKAL szén-dioxid és víz keletkezése mellett úgyszintén fém-acetátokat alkot.” [link]
Vagyis a fürdőszoba felszerelési tárgyainak a szerkezeti anyagait a fentiek miatt a takarításnál figyelembe kell venni.
A műanyagokkal való esetleges reakciói tekintetében csak azok a műanyagok jöhetnének – elméletileg – számításba, amely műanyagok alapalkotó eleme – monomerje – reakcióba léphetne a savval. Polialkánok esetén ez a veszély nem áll fönn.
A veszélyes anyag voltát, illetve annak minőségét a flakonon található kis ábrák mutatják – és kötelezően.
A robbanásveszélyességéről nem lehet szó, csakis esetleg a fémekkel lejátszódó reakciói miatt.
További és bővebb ismeretek:
G. Hommel: Veszélyes anyagok katalógusa (könyvtárban esetleg, vagy antikváriumban) [link]
valamint az itteni ugrócímek segítségével szerezhetsz meg több ismeretet.
ez is kiemeli a G. Hommel- Katalógust, de még a VAKOND programról is ír:
'A VAKOND mozaikszó a Veszélyes Anyagok Katalógusa, Osztályozása, Nemzetközi szállítási előírások, Direktinformációk szóból származik.
A program, adatbázisában mintegy 1500, a nemzetközi szállítmányozásban is veszélyesnek nyilvánított anyaggal kapcsolatosan tartalmaz információt...."
S végezetül, a a 96%-os ecetsav felhasználását illetően...
Felhasználhatod, de minek??? Így nem érdemes.
Ha vízkövet vagy szappanlerakódást (azaz lúgos anyagot) akarsz eltávolítani vele, inkább a disszociáltabb állapotú, azaz a hígabb állapotúval érdemes ezt tenned.
Én is a hígítást ajánlom, a makacs részéhez meg a háztartási sósavat. Persze azzal vigyázni kell, mert kikezdi a krómozott fémtárgyakat.
Amúgy a bolti ecettel nagyon szépen lehet tisztítani a réztárgyakat.
Aki azt tanácsolja, hogy "Otthoni takarításhoz, vízkő mentesítéshez használj ecetet!" az az élelmiszerként kapható 10 vagy 20% töménységű esetsavat érti az ecet alatt, és nem a tömény ecetsavat.
A tömény ecetsav valóban tűzveszélyes, meggyújtható, ill. ezért nem ajánlott különösebben melegíteni sem, mert a gőzei a levegővel robbanó elegyet képeznek - becsengetnek hozzád, és durr...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!