Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mettől meddig folyó, honnantól...

Mettől meddig folyó, honnantól FOLYAM a Duna?

Figyelt kérdés

A DUNA nyilván Németországban a Feketeerdőben még csak patak. De honnantól meddig számít folyónak, és honnantól hivatalosan folyam?


(Mitől függ, hogy egy vízfolyás: ér, patak, folyó, vagy folyam? pld szélesség? vízhozam? Van más hivatalos besorolás is?)



2016. febr. 15. 11:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Wiki:

"A különböző elnevezések között nincs éles határ, számos szerző akkor nevez folyamnak valamilyen vízfolyást, ha az hajózható. A magyar természetföldrajz beosztása szerint a folyó hossza 100–1000 km, vízgyűjtő területe 1000–150 000 km² – ez alatt patak, e fölött folyam."


Amúgy ilyen megkülönböztetés az angolban például nincs.

2016. febr. 15. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
1.: akkor (ha már angol) teljesen esetleges, hogy: stream, river v. flow?
2016. febr. 15. 11:57
 3/7 A kérdező kommentje:

A Holt tenger is valójában sós tó. De annak is meghatározott kritériumai vannak, hogy melyik sósvíz még tenger, vagy már óceán.


Aztán, például azt hiszem a János-hegy az egyetlen budai dombarulat, aminek a magassága HIVATALOSAN átlépi a domb minősítést. A köznyelv illetve a bevett szokáshoz igazodó térképi elnevezés hiába hívha Budai Hegységnek, szigorúan tudományos, földrajzi értelemben csak dombság.


(És angolul is "Hills", nem pedig "Mountains". Függetlenül ettől, az angol még sokkal nagyobb méreteknél vált a nagyobbra utaló szavakra. Pld a folyami, tavi hajó még csak "boat", csak a tengeri hajó a "ship". stb...)


De mindazonáltal is, a földrajzi nevek hivatalosan nem a nyelvi hagyományokat követik, hanem a tudományos besorolásokat, nem?)

2016. febr. 15. 12:04
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem azt követik. Pontosabban, sokszínűek. Néha a hagyomány, néha a tudományos igény. Mikor minek van több értelme. És persze ebben is elmosódnak a határok.

Meggyőződésem, hogy te is pontosan tudtad, a Duna hol csermely, hol patak, hol folyó és hol folyam. Maximum pár kilométeren vitatkozhatnánk, aminek meg semmi értelme.

2016. febr. 15. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Dehogyis tudom, - akkor nem tettem volna fel a kérdést, - ami viszont nem a szájhagyományról szól, aminek az esetében valóban "vitatkozhatnánk" kilométereken, -- hanem arról, hogy van-e valamilyen tudományos besorolás, vagy szigorúan megadott határérték, mint a "domb" és "hegy" esetén a tengerszint feletti magasság, méterben megadva.
2016. febr. 15. 12:32
 6/7 A kérdező kommentje:

Meghatározható például egy város, egy referenciapont, (pld egy híd) vagy egy országhatár vagy bármi, amitől számítva INNEN és egy másik, hogy IDÁIG a megadott hosszúságú és vízgyűjtőfelületű, ezért ez a része a folyó?


Vagy a torkolattól visszafelé kiszámítják, hogy honnantól teljesül a minimális hossz, amitől már folyam, és addig a pontig még folyó???

2016. febr. 15. 14:37
 7/7 San Bernardo ***** válasza:
Mint fentebb mondták, nincs erre meghatározás. Például más szóösszetételben a dunai hajózás is a "folyami hajózás" körébe tartozik, akárhol is zajlik. Nincs hivatalos besorolás erre, illetve Magyarországon az MTA földrajztudományi állásfoglalása számít mérvadónak, és a Cartographia térképeken ez jelenik meg. Jogszabály nincs rá.
2016. febr. 16. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!