Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Víz, pára, felhő, gőz, köd?...

Cartridge kérdése:

Víz, pára, felhő, gőz, köd? Nem értem hogy van ez. Részletesebben a leírásban.

Figyelt kérdés

Nem értem hogy működik a víz. van ugye amiben úszunk. Aztán van a levegőnek belőle tartalma más halmazállapotban. Itt már nem értem hogy ugye én úgy tanultam a víz az 100 foknál vált halmazállapotot. Akkor ez itt már valami más. Aztán van a pára. Ami ugye gyakorlatilag nincs is olyan hogy nincsen ahol levegő van. Sőt. Nem ott van hanem részhalmaza.


Na van ahol ez ugye mégis több amit már nem levegőnek hívunk, mert tullépi azt a határt ahol már látható. Ez ugye bizonyos körülmények között pára, köd, vagy felhő. Jól értem?


Szóval mi az a jelenség, amikor a víz repülni tud. Valami olyan dolog hogy ha pici, akkor van valamilyen tapadása a levegő nem-víz részeihez amivel együtt tud lenni a levegőben? Oxigén vagy a nitrogén az? Amivel ugye a kettő együtt már nehezebb lesz a mint levegő nélkül, mármint a fajsúlya megnő, azaz sülyedni kezd és ez a jelenség amit úgy látunk pl hogy leszállt a köd? No de akkor a felhő miért marad fent? Köze van a HŐhöz ami FEl(n)t tartja? Mint ugy fel-hő.


És akkor ott van még a gőz is. Azt megint nem értem akkor. Azt olvastam róla nem is látjuk csak mikor már nem az hanem párává változott.


Na itt tegyetek rendet köszi.


2016. febr. 7. 12:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem egyszerű a dolog, az biztos :) Érdekes megnyilvánulása a természetnek a vizet illetően ez a sokféle elnevezés.


A víz az tkp. magát a vízmolekulát jelenti (H2O), leginkább nagy tömegben találkozunk vele (pl. csapvíz, tengervíz, tavak, folyók). A víz azonban párolog is, és ehhez nem szükséges a forrpont megléte. Tehát amikor a víz párolog, a belőle elszökő, és légneművé váló vízmolekulák együttesét nevezzük vízpárának. A gőz tkp. ugyanez, csak a forráspont feletti hőmérsékletű vízpárát jelenti. A felhő az vízpára, amely a felső légkörben csapódik ki, a köd pedig ugyancsak vízpára, amely földszinten teszi ugyanezt. Ezért furcsa, amikor kb. 1000m feletti magasságban találkozunk köddel, azt már felhőnek hívjuk. Esetleg van még a harmat, amely az alacsony hőmérsékleten kicsapódó vizet jelenti.


Ugyanilyen félreértésekhez szokott vezetni a hó, dér, zúzmara megnevezések is. A hó alapvetően az a víz, amely még a magaslégkörben fagy meg, és úgy hullik alá. A dér az a talajmenti fagyok során a kiálló részek végén kicsapódó és megfagyó víz, a zúzmara pedig ugyanez, csak az állandó fagypont alatt a levegőből kicsapódó víz egyre növekvő tömbösödését jelenti.


Sokféle nevük van, és néha nem is lehet éles különbséget tenni köztük, de azért mindannyian a víz valamely halmazállapotát jelentik.

2016. febr. 7. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

" akkor a felhő miért marad fent?"

Erről volt egy nagyon jó film a NatGeo-n.

Csak akkor marad fenn, ha felszálló légáramlásban van, amúgy pedig ugyanúgy esik lefelé, mint ahogy a többi jégtörmelék is a levegőben.

2016. febr. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
A víz forráspont alatt miért párolog? A levegőnek a páratartalma miért nem esik le?
2016. febr. 7. 17:24
 4/6 anonim ***** válasza:
Azért párolog, mert néha lokálisan elegendő energiát kapnak az egyes vízmolekulák ahhoz, hogy legyőzzék a hidrogénkötést, és elillanjanak a víztömegtől. Minél magasabb a víztömeg hőmérséklete, annál gyakoribb, hogy egy molekula ehhez elegendő energiára tesz szert, vagyis annál nagyobb mértékben párolog a víztömeg is.
2016. febr. 7. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Egy bizonyos mennyiségig a sónak hidratáló hatása van, majd valamikor dehidratáló hatású lesz. Tehát a sós víz nem minden esetben rossz, csupán a koncentráció kérdése. És igen...a tengerek és óceánok vize nem alkalmas hosszú távú ivásra.


„tengeri sós levegő” – nekem ez jutott most eszembe. Akkor a tények azt mondják, hogy bizonyos sómennyiség tud a nap ereje által is távozni só. És ugye olyan mennyiség, ami a környező földeket nem teszi terméketlenné...


Valahogy úgy tudnám elképzelni a sós párolgást, hogy párolgáskor van még annyi energiája, hogy némi sót is magával vigyen az útra a pára. (Lehet, hogy amikor dagály ((dagály-apály)) van, akkor a párolgás is könnyebben megy végbe, mivelhogy akkor a gravitációs erő kisebb lesz. Csupán feltételezés, de logikán alapszik.


5-ös! Valóban érdekes lehet. Nem tudsz valami tudományos dokumentumfilmet, ami ilyen szempontból mutatja be a természet egyes alkotórészeit?

2021. dec. 23. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
5-ös vagyok. Bocsánat, nem ehhez a kérdéshez szerettem volna küldeni ezt az üzenetet.
2021. dec. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!