Mik az egyensúlyra vezető kémiai reakciók?
Ha az 'energiagát' nevű fogalommal tisztában vagy, akkor nagyon könnyű dolgod van, mert azok a folyamatok szoktak egyensúlyiak lenni, amiknek kicsi az energiagátja, és nem túl nagy különbség van a kiindulási anyag és a termék energiaszintje között (ez a megfogalmazás kissé leegyszerűsített, mert próbálom középsulis szinten magyarázni és nem belekeverni az egyetemi kémiát, mert amúgy szabadentalpia-változást kellene figyelni, ha mélyebben érdekel a téma, ennek nézz utána). A dolog hasonlít a fizikára: ha egy tárgynak csak egy kis dombot kell megmásznia, akkor kis lökés hatására is átgurulhat a túloldalra, de ha nagy hegyet állítok elé, akkor azon nem olyan könnyű oda-vissza mászkálni, ezért ezek egyirányúak szoktak lenni. Alapvetően azt mondhatjuk, hogy szinte bármilyen folyamat megfordítható, hiszen nincs akkora "hegy" (energiagát), amit megfelelő energiabefektetéssel ne lehetne "megmászni", de ezekhez magas hőmérséklet vagy nyomás, illetve speciális körülmények kellenek. A hétköznapi életben azt tekintjük egyensúlyi folyamatnak, ami könnyen lejátszódik visszafelé is, különösebb előkészület nélkül.
A sav-bázis folyamatok az egy nehéz kérdés. Röviden: igen, egyensúlyinak tekinthetők, de főleg a gyenge savak és bázisok esetében. Erős savak reakciója erős bázissal hagyományos körülmények között inkább az egyirányúra hasonlít. Ha csak az egyik résztvevő gyenge, úgy már egyensúlyi. Aztán egyensúlyi még az ammóniagyártás folyamata: N2 + 3 H2 <===> 2 NH3. Néhány redox folyamat is ilyen, de azok szerintem túl bonyolultak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!