Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az atomok nagyrésze üres...

Ha az atomok nagyrésze üres tér, akkor mitől sűrű az anyag?

Figyelt kérdés
Megnéztem a neten egy animációt, és abban említették, hogy ha az atommagot felfogható nagyságúra nagyítanánk, akkor az elektron iszonyatos távolságra lenne tőle - ha jól emlékszem, kb. teniszlabda nagyságú atomnál is több kilométer lenne. Hasonlóan a bolygók és a Nap viszonyához. De akkor hogy áll össze az anyag? Az oké, hogy "lyukacsos", ezt eddig is tudtam, de ha a lyukak sokkal nagyobbak az atomoknál, akkor mit fogunk meg?
2016. jan. 30. 15:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Többször volt már itt a téma.

Az elektront ne pici golyónak képzeld itt el, hanem felhőnek. Kitölti a rendelkezésére álló helyet (bár mindenütt más a sürüsége).

2016. jan. 30. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nézd meg ezt:

[link]

2016. jan. 30. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 *Bence* válasza:
0%

Gyakorlatilag maga az éter, a sűrű anyag, aminek csak kis "buborékjai" a részecskék, amelyeket mi érzékelünk. Ha hozzáérünk valamihez, nem ér össze 2 atom, csak elég közel lesznek a kölcsönhatáshoz, ami igen, arányaiban távol van.

bővebben itt olvashatsz róla:

[link]

(Az éterelmélet sajnos még/már nem egységesen és hivatalosan elfogadott a fizikában, ettől függetlenül ez a jó.)

2016. jan. 30. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Tislerics Máté ***** válasza:

Két dolog miatt:


1: rohadt sok van belőlük.


2: számottevően erősek az atomokat összekötő kémiai kötések.



(Az emberi testben kb. 7 X 10^27 atom van.) :)

2016. jan. 30. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Tislerics Máté ***** válasza:

[link]


Ez egy Hidrogén atom, ennél élesebb képet még nem sikerült készíteni... :)

2016. jan. 30. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


2#: Úristen, ez nagyon komoly! Miért nem képesek középiskolában is mutatni ilyet? Akkor talán értettük volna, mi a franc az a spinkvantumszám (állítom, hogy senki nem értette közülünk), és akár meg is szerettem volna a kémiát!

2016. jan. 30. 16:55
 7/11 anonim ***** válasza:

Na igen, ezzel kellett volna kezdeni. Ez mutatja meg a kémia és az atomfizika szépségét.

Arra azért figyelj, hogy ezek az atomok egyre nagyobbak. Ha megnézed pl. a litium atomot - abban nagyjából benne van a hidrogén, ahogy az ábra is mutatja. A többiben is, csak ott nem mindenütt mutatja. Ezek az elektronhéjak egymásra épülnek, mint a hagyma héja (megszórva néhol egy kis piskótával).

2016. jan. 30. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Sose értettem, hogy ezeket az elektronpályákat hogy kell elképzelni... különben így se teljesen értem. El tudod magyarázni röviden, hogy hogy kell értelmezni a linken látható ábrákat?
2016. jan. 30. 17:57
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen méreteknél a hétköznapi tapasztalatok és az evolúciósan örökölt szemlélet a körülöttünk lévő világról alkalmazhatatlan. (Egy ember csecsemő és pl egy kölyök macska ha lát egy mozgó valamit amit eltakar egy tárgy az a hipotézise van hogy az továbbra is ott van. És eszébe sem jut, hogy azaz egy valami egyszerre több helyen legyen stb. Ez a szemlélet megvan minden emlős fajnál.)

Animációval ezt nem lehet hűen szemléltetni. Nincs úgymond mérete egy szubatomi részecskének. A részecske mellesleg egy régi korból származó szóhasználat amit meghagytak. Akkor még úgy képzelték el hogy kis kapók állnak ki a részecskékről melyek összekapcsolódnak és azért van egybe az anyag, de ezt nem mind tudományos hipotézis hanem filozófiai volt. A részecske egy félrevezető elnevezés. A részecskének megtalálási valószínűségük van amit valószínűségi sűrűségnek is neveznek. Hol részecskékről hol hullámokról beszélünk mikor melyik tulajdonságát "látjuk". Mint említettem hogy nincs mérete nekik, valamekkora térrészbe beszoríthatjuk őket, de nem akármilyen kicsibe. Melynek Fizikailag lehetséges alsó korlátja a Compton hullámhossz. A részecskéhez lehet mégis karakterisztikus méretet hozzárendelni ez a Compton hullámhossz.

A Pauli-féle kizárási elv miatt tudjuk megfogni az üvegpoharat és nem átnyúlunk rajta keresztül és azért nem zuhanunk bele a padlóba.


Annak szemléletesére, hogy milyen távol áll a részecskék világa az általunk megszokott világtól erre van egy mese: Vannak egysejtű kis élőlények melyek tudnak beszélgetni egymással, nem látnak azt se tudják hogy mi az hogy látás, a hideget meleget érzékelik. Akkor éreznek valami tárgyat ha hozzáérnek és egymással is csak úgy tudnak beszélgetni ha egymáshoz érnek. Egyszer az egyik közülük elkezd látni. Látja a havat azt mondja rá hogy látom hogy ez fehér. Aztán lát egy labdát ami forog az egyik fele fekete a másik fehér. Ja akkor az egyik fele hideg azt a következtetést vonják le a többiek. Ő meg mondja nem nem hideg csak fehér. Az meg hogy lehet csodálkoznak. Kérdik hogy hol van a labda. Mondja hogy mindnyájatok mögött távolabb. Ha távolabb van akkor meg honnan tudod, miről beszélsz?


@16:35

Az mérések sorozatával és egy képalkotó eljárással készített kép. Szó sincs arról, hogy egy szuper nagyítot (szuper mikroszópot) fogtak és felnagyították majd lefényképezték. Egy másmilyen képalkotó eljárással másmilyen képet kapnánk. A színek is egy hamis színezés eredménye a képen.

2016. jan. 30. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nehéz elképzelni - a legjobban akkor jársz, ha egy hullámzó felhőnek képzeled el az elektront ilyenkor (amikor nincs atomban, kis helyre beszoritva, akkor viszont másképp viselkedik).


Csakhogy ez a felhő nem egyforma sürü mindenhol: pl. a hidrogénatomban a mag környékén a legsürübb, és kifelé ritkul. Ezt nagyon nehéz ábrázolni.

Az elektronok pedig taszitják egymást, ezért nem tudod összenyomni az anyagokat, és ezért érzed az erőt, amikor hozzáérsz valamihez.

2016. jan. 30. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!