Hősök? Van valami tudományos alapja? Leírás lenn.
Pár hete el kezdtem nézni a Hősöket, a sorozat egyik részében valami olyasmi hangzik el (talán Sylartől), hogy aki egy óraszerkezet összetettségét képes megérteni, az a világon bárminek a működését megértheti, az akciókat, a reakciókat, az okokat és az okozatokat.
Van ennek valami tudományos alapja? Visszavezethető bármiféle gondolkodás vagy tanulási folyamat egy mechanikus óra logikájára (vagy bármijére)?
Miféle tudományos alapra célzol?
Nekem van egy nagyon szuper karórám, alapveően elemmel működik, azonban amikor a kezemen van és megyek pár lépést, akkor feltekeredik benne egy torziós szál, a benne tárolt energia az elfordulás fokának 3. hatványával arányos. A torziós szál energiája elég az óra működtetésére. Ez a szerkezet már kicsit bonyolultabbnak számít mint a csak elemmel működőek, és a mevhanika többi részét is ismerem.
Figyelembe véve a tényt hogy megértem az óra működését, plusz még azt is hogy fizikusként végeztem, nagyon sok mindent nem értek a világról, és a legkevésbé sem gondolom azt hogy a kezemben tartom a tudás kulcsát.
Egyébként szerintem az, aki egy Wilson-féle renormálási csoporttranszformációt megért, esetleg arról mondhatnád el hogy van valami köze a világ dolgaihoz, és nem arról aki megérti egy több 100 éves szerkezet működését.
Még annak is több értelme van, ha azt mondom, aki rosszul sakkozik, az rossz katonai stratéga.
Az igaz lehet, hogy aki kompletten felfogja egy mechanikus óra működését, az bármilyen tiszta mechanikai szerkezetet jól átlát.
De ez nem jelenti azt, hogy az elvont ok-okozati rendszerekhez is megvan az absztrakciós képessége.
Szerintem arra érthette a szereplő a kijelentését, hogy valaki "csupaszon", tehát háttértudás és előzetes ismeretek nélkül képes felfogni egy óra működését, az jobban képes rendszerben gondolkodni, átlátni egy rendszer működését és meglátni a rendszerben az összefüggéseket.
Egyébként ennek a Sylar-nek még a sorozat első évadjában volt egy mondata, ami így hangzott:
"Just a talent I have for the way things work, how the parts should go."
Magyarra így fordították:
"Csak egy tehetség a dolgok működésével kapcsolatban, hogy a részek hová tartoznak."
Ez is azt példázza, amit leírtam, a rendszerben való gondolkodást, és a rendszer teljes körű átlátását.
Ha van időd, kedved, nézz utána a Rendszerező Intelligenciának (Systemizing Quotient).
Megjegyezném, hogy ennek az SQ-nak a párja az EQ (Érzelmi Intelligencia - Emotional Quotient), és a filmben nagyon szépen kilátszódik ez a két dolog két szereplőnél...Sylar-nél az SQ, Peter Petrelli-nél pedig az EQ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!