Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit nevezünk, Konkrétan az...

Mit nevezünk, Konkrétan az állatvilágban, "Lumineszkálásnak" Mit fejez ki ez a szó?

Figyelt kérdés
Valami olyasmit értek ebből, hogy pl:.A Rózsabogarak, képesek világítani, vagy a "Szentjánosbogár" Képes fényt kibocsájtani. Mi megy végbe,ezekben, az élőlényekben? Miközben fényt képes reprodukálni, egy élőlény? A második kérdésemet is bele zsúfolnám! Milyen evolúciós folyamatok mennek végbe, 1-1 állatfaj kialakulásánál, mely fényt képes reprodukálni? Avagy, egy fénylő élőlény esetében,hogy képes(Egy DNS) létre hozni, tudatosan, tudattalan,fényt létre hozni, önmaga testéből?

2016. jan. 3. 23:59
1 2
 1/12 dellfil ***** válasza:
100%

A fő kérdésedre a wikipéda adhat egy választ. :)


[link]


Hogy hogyan alakult ki a jelenség az élővilág egy részében, milyen evolúcióbiológiai okok állhatnak a háttérben, az nem teljesen tisztázott. Egy példa:


"Arra vonatkozóan, hogy mi lehet az oka annak, hogy egyes gombafajokban, az evolúció során, a biolumineszcencia kifejlődött, csak különböző spekulációkra szorítkozhatunk: a lumineszkáló gombák éjszaka repülő rovarokat vonzanak magukhoz, amik elősegítik a spórák terjedését; parazita darazsakat vonzanak magukhoz, amik megtámadják a gombaszúnyogokat; az éjszaka aktív csigákat elijesztik stb. Egyes vélemények szerint a gombák esetében a kibocsátott fény nem más, mint az luciferáz enzim által katalizált oxidációs reakció véletlen mellékterméke.Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a sötétben világító gombák a természetben lejátszódó biolumineszcencia látványos megnyilvánulásai."


Bizonyára sok "véletlen" is közrejátszott. Ha valamely tulajdonság megjelenése egy populációban nem kimondottan hátrányos - azaz nem végződik a populáció pusztulásával - megmarad. Sőt tovább fínomodk, ha előnyt jelent az adott élőlények számára, hiszen a sikeresebbek szaporodnak el a populációban.

A fenti idézet ebből volt:


[link]


Azért ez is érdekes lehet: :)


[link]


dellfil

2016. jan. 4. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 dellfil ***** válasza:

Bocsi, másodjára ezt akartam belinkelni:


[link]


dellfil

2016. jan. 4. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Csak egy kis kiegészítés: a rózsabogarak nem világítanak, csak a rájuk eső fényt verik vissza (mondjuk a kitinpáncéljuk speciális felszíne miatt fizikai színezet jön létre). Amúgy maga a világítás nem valami mágikus tulajdonság. Ismert számos olyan kémiai reakció, ami során a reaktánsokban tárolt kémiai energia látható fény tartományában szabadul fel.
2016. jan. 4. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a Válaszod, nagyon hálás vagyok, hogy válaszoltál,de még mindig nem értem... Semmi sincsen"véletlenül" Mindennek oka van! Pl:.A villámlásnak oka a hő,súrlódás,stb.... mindenre kell legyen ok, és magyarázat, tehát ok-okozat. De egy élőlényben ,mi dönti el, egy DNS molekulában, hogy világítson? Mi hozza bennük létre,ezt az anyagot? Képes lenne az ember, egy... "lumineszenciális" részt egyesíteni,más növényekkel? Dns Manipulációval? Sok növény fajta, pl a Sárga répa is ember alkotta, 2 különböző fajta zöldségféléből, és így lett a sárga répa is, és még rengeteg más növényfaj is. Tehát, ha egy ilyen gombafélének, a világító, részét, DNS-ét

Egyesíthetnék, kereszteznék, egy ("DIONAEA")-val, nem lehetséges, hogy több haszna lenne belőle? Több rovart tudna, magához csalni, és megenni esetleg? Lehetséges volna?

2016. jan. 5. 02:18
 5/12 A kérdező kommentje:
kicsit sűrítem, a kérdés sorokat, sorban! 2-3 fajta növény DNS kereszteződése, ha jól sikerülne, az utódai is, alkalmazkodhatnának? Tehát, képes lenne fenn tartani, önmaga szaporulatát, a változtatásokkal?
2016. jan. 5. 03:28
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez ennél jóval komplikáltabb. Természetesen a DNS önnmagában nem világít. A DNS által kódolt fehérje sem világít. A DNS által kódolt fehérjék katalizálnak olyan reakciót, ami fény felszabadulással jár.


Tehát mire is lenne szükség:

1) A reakciót katalizáló enzimre.

2) Egy sor enzimre, ami a reaktáns szintézisét végzi.

3) Megoldani, hogy ezek mind egy időben, egy helyen, lehetőleg felszíni sejtrétegben expresszálódjanak.


Ekkor az élőlény egy része világítani fog. De ez nem feltétlenül jár szelekciós előnnyel: a fénykibocsájtás energia igényes folyamat, ami hatalmas energia pocsékolás, ha nem megfelelően szabályozott, és nappal is be van kapcsolva. Tehát szükség van egy megfelelő szabályozási mechanizmusra, ami jóval bonyorultabb probléma, mint maga a fénykibocsájtás. Sok élőlény ezt úgy oldja meg, hogy nem önnmaguk világítanak, hanem szimbiózisban élnek biolumineszkáló mikroorganizmusokkal, amik működését már egyszerűbb szabályozni.

2016. jan. 5. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, nagyon hasznosnak találtam. mentek a zöldek, mindenkinek
2016. jan. 6. 01:24
 8/12 A kérdező kommentje:
vagyis többször :D
2016. jan. 6. 01:25
 9/12 A kérdező kommentje:
Többek is véleményezhetnek!
2016. jan. 25. 16:44
 10/12 anonim ***** válasza:

"Semmi sincsen"véletlenül" Mindennek oka van!"


Valójában az evolúcióban minden véletlenül történik, és a természet dönti el, melyik véletlen változás marad meg. Ez a kiválasztódás.

2016. jan. 25. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!