Abszorpciós és emissziós vonalak?
Az első válaszolónak igaza van, csupán ezt tenném hozzá:
"mivel ugyanakkora az energiakülönbség a két energiaszint között, ugyanakkora hullámhosszúságú foton sugároz ki."
Ez nem így van. Az emittált fény hullámhossza mindig nagyobb, mint a abszorbált fény hullámhossza (azaz energiája kisebb). Ennek az az oka, hogy a gerjesztési energia egy része a vibrációs szintek közötti átmenetek során adódik le.
Egy molekula energiája nem csak az elektronállapotoktól függ. A molekula ezen kívül szabadon mozoghat a tér minden irányába (transzláció), foroghat (rotáció) és rezeghet (vibráció). A transzláció spektroszkópiában elhanyagolható. A különböző átmenetek energia szempontjából úgy épülnek fel, hogy az elektronátmenet gerjesztéséhez kell a legnagyobb energia (általában UV fény), majd a rezgési (infravörös), majd a forgási (mikrohullám. Igen, a mikró a víz forgási spektrumát gerjeszti).
Na most ha UV-Vis abszorpciós spektrumot veszel fel, akkor egy elektronátmenet gerjesztődés történik. De ez általában nem jár egyedül, gerjesztődik az elnyelő molekula többi szintje is. Vagyis mondjuk a 0. elektronállapotból, 0. forgási és 0. rezgési állapotból felkerül az 1. elektronállapothoz tartozó 3. rezgési állapothoz tartozó 2. forgási szintre (ezek csak random szemléltető számok). És a kisugárzásnál gyorsabban leadja a rezgési és forgási energiáját, ahogy más molekulákkal érintkezik, vagyis visszakerül az 1. elektronállapothoz tartozó 0. rezgési szinthez tartozó 0. forgási szintre, hiszen nyilván a molekula nem akar az alapállapotánál gyorsabban pörögni meg rezegni, csak mert valami pályája gerjesztődött. Ez a relaxáció. És innen ugrik le a 0.0.0. szintre. Vagyis az általam most kitalált jelölésekkel a folyamat: 0.0.0.-(abszorpció)->1.3.2. -(relaxáció)->1.0.0.-(emisszió)->0.0.0.
Nem tudom mennyire nyilvánvaló ebből, hogy a kisugárzott fény energiája kisebb lesz, mint az elnyelt fényé. Ez a vibrációs relaxáció. (és rotációs, csak azt elhanyagoltuk és a gyakorlatban is általában elhanyagoljuk)
Sajnos nagyon jó képet nem találok, de talán ez egy kicsit segít. És ha ráklikkelsz, akkor letölt valami spektroszkópiai szöveget, nem olvastam bele de biztos hasznos:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!