Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Napkihűlés, ez így van?...

Napkihűlés, ez így van? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Ahogy egyre jobban hűl ki a nap, ugyebár annál kevésbé fog melegen sütni. Na most mielőtt TELJESEN kihűlne van valami folyamat amitől megduzzad (felfújódik) akkorára, hogy belefog lógni a föld keringési pályájába és egyszerűen belekeringünk a nap belsejébe.

Ez előfordulhat? Persze sok millió év múlva de, ez így helytálló megállapítás?


A válaszokat előre is köszönöm.


2010. márc. 21. 17:46
 1/8 anonim ***** válasza:
86%

Én úgy láttam egy tudományos csatornán, hogy valószínűleg a Föld pályáját nem fogja érinteni, csak a Merkúr-ét és a Vénusz-ét.

Megközelítőleg 5 milliárd év múlva, vörös óriássá duzzad, majd fehér törpévé.

2010. márc. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:

Honnan veszed, hogy hűl a Nap? Madách Imrétől?

Úgy tudom, kicsit melegszik (többet sugároz) hosszabb távon, de mindegy, nem emlékszem, lassú a folyamat, hiszen csodásan stabil a mi csillagunk.

Majd nagyon sokára felperzsel mindent, aztán felfúvódik vörös óriássá (erre gondolsz), később fel is robban(hat).

De erről nem a szocialisták tehetnek :-)

Ne izgulj!

"és ha csak pislog már a Nap,

sarjaink bízóan csacsogva

jó gépen tovább szállanak

a művelhető csillagokba." (József A.)

2010. márc. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Onnan, hogy ezt tanítják az egyetemen. (ELTE)

Az irodalmat nem keverem bele amúgy is tévedett Madách egy jó pár évet mert 4 ezred év helyett kb. 4 milliárd évünk van. ;)


A nap fokozatosan hűl ki, és évről-évre gyengébben süt.

Mi itt azért érezzük ezt másképp mert olyan az ózonrétegünk, mint 1 szita és sokkal erősebb érezzük a sugárzást, mint pl 5-10 éve. Olyan folyamat nincs ami öntermelő/önregeneráló egyszer mindennek vége, sajnos.


Tudósok szerint a robbanásnak rettentő kicsi az esélye, a kihűlés az ami a legvalószínűbb.


Végezetül, pont most találtam:

" Négy-ötmilliárd év múlva a Nap óriás csillaggá fúvódik fel, átmérője a mainak a négyszázszorosára nő. A vörös óriássá vált Nap felszíne túlnő majd a Föld pályáján is, és mindenestül bekebelezi a Földet."

2010. márc. 21. 18:24
 4/8 anonim ***** válasza:
79%

Hát, én az ELTÉre járok és tanultam asztrofizikát, de ilyet nem mondunk, hogy hűl a Nap. A benne lévő hidrogén a fúzió során természetesen fogy, de az még évmilliárdokig kitart, és mivel a Nap, mint stabil csillag egy egyensúlyi rendszer, ezért nem hűl folyamatosan, mert a benne lévő hidrogénnek csak nagyon-nagyon kis része "ég el" héliummá annyi idő alatt,a mennyit mi meg tudunk figyelni, a folyamat felezési ideje nagyon nagy, ezért egy év alatt ki nem mutatható, hogy a Nap bármennyit is hűlne, ilyen pontosan nem tudunk mérni.


Amikor 5 milliárd év múlva már tényleg jelentős mennyiségben elfogyott belőle a hidrogén, akkor a Nap elkezdi a külső rétegekben lévő hidrogén fúzióját, ami közelebb van a felszínéhez, és a fénynyomás kijjebb löki a felszínt, ezért fúvódik fel.


Az persze kérdéses, hogy mekkorára, mivel nem tudunk olyan pontosan mérni, hogy ezt nagy biztonsággal kijelentsük, mekkorára nő majd a Nap.

2010. márc. 21. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A kérdezőnek igaza van, hűl a Nap. Ugyebár az egész lényege, hogy mekkora hőmérsékletből eredő kinteikus energia tud ellentartani a Nap gravitációs vonzásának. Ez az a jelenség, ami miatt nem zuhan össze az egész egy feketelyukba. Azonban a nap élete során meglehetősen sok tömeget ledob magáról (közvetlen formában, pl napszélként, de a tömeg-energia ekvivalencia alapján is szétsugározza, ez melegít minket).

Mivel a tömeg csökken, csökken a gravitációs tér (aminek a vonzóereje tartja fent a fúzióhoz szükséges nagy nyomást) és a csökkenő nyomás miatt csökken a fúziós teljesítmény.

Épp erről olvasok könyvet, addig még nem értem el, hogy akkor miért lesz a végén mégis szuper-nova és miért nem hal meg csendben, de ha odaérek, majd leírom :-)

2010. márc. 21. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

De ez is olyan kicsi, hogy hőmérsékletben (a színképben) nem kimutatható ennyi idő alatt, de még évezredek alatt sem.


Az ózonpajzsnak meg vajmi kevés köze van a Föld felmelegedéséhez, hiszen az csak a sugárzásnak egy nagyon kis hányadát szűri meg.

2010. márc. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, sok fontos információt tudtam meg ;)

Várom még a válaszokat, szívesen tanulnék!

2010. márc. 21. 21:06
 8/8 anonim ***** válasza:
Nap méretű csillagoknál a H elfogyásával a He fúziója indul be, ami sokkal magasabb hőmérsékleten fog végbemenni, 100millió fok+(felfúvodik a Nap). Azonban a Napnak itt lesz a vége, a következő (most nemtudom melyik elem következik az égési sorban) elem fúziója már nem fog beindulni, mivel kicsi a Nap tömege és mérete, ekkor fogja ledobni külső burkát, és fehér törpévé alakul. Óriás csillagoknál a magfúzió egészen a vasig megy végbe, milliárd fok+ hőmérsékleten(folyamatosan felfúvódik), azonban a sorban a vas az utolsó elem, ekkor a fúziónak vége szakad, megszűnik az óriási sugárzási teljesítmény, a külső burok a magba zuhan, és ezután óriási szupernova robbanással repül le a magról. Mag ezután vagy neutroncsillagként vagy fekete lyukként fogja folytatni.
2010. márc. 22. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!