Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért megy végbe szublimáció...

Miért megy végbe szublimáció állandó hőmérsékleten?

Figyelt kérdés

A meghatározás szerint a szublimáció hő hatására következik be. Példának szokták hozni a kámfort, vagy bármit, aminek az illatát érezzük.

Na de olyan dolgok illatát is szoktuk érezni, amik a szobában állandó hőmérsékleten vannak, mondjuk banán az asztalon vagy naftalin a szekrényben. Ezek miért szublimálnak, mikor semmi hőközlés nem éri őket?


2015. nov. 24. 07:13
 1/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Csak azt a dolgot nem éri hőközlés, ami abszolút nulla Kelvin fokos környezetben van.

Pl. szobahőmérsékleten mindent ér hőközlés. Ha nem melegszik, az azt jelenti, hogy ugyanannyi hőt sugároz ki, mint amennyit felvesz, vagy a felvett hőt elhasználja másra, például párolgásra.

2015. nov. 24. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi.

Ha jól értem, akkor az ilyesmi, mint pl. az ablakon bejövő fény, az ilyen kicsi hő miatt érezzük a szublimáló anyagok szagát.

2015. nov. 24. 16:54
 3/7 sadam87 ***** válasza:
Akár a bejövő fényből is, de fény nélkül is megtörténik, hiszen a környező anyag részecskéinek van valamennyi energiája, amit át tudnak adni. Ha nem érte el az anyag a szublimációs/forrás pontot, akkor a legtöbb részecskének nem lesz elég energiája, hogy elszakadjon a többitől (gáz halmazállapotba kerüljön), de mivel a részecskék energiája nem egyforma, mindig lesz néhány olyan részecske, ami már elég energiával rendelkezik az elszakadáshoz. Minél közelebb vagyunk az olvadás/forrás ponthoz, annál több ilyen lesz.
2015. nov. 24. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. nov. 25. 05:09
 5/7 A kérdező kommentje:

Szublimációs pontról még nem hallottam, úgyhogy ez meg is lepett, főleg a szilárd fázis gőznyomása:

A szublimáció – a forráshoz hasonlóan – csak meghatározott hőmérsékleten, az úgynevezett szublimációs ponton következik be. A szublimációs hőmérséklet értéke függ a környezeti nyomástól. A szublimációs pont az a hőmérséklet, amelynél a szilárd fázis gőznyomása eléri a külső nyomás értékét.

2015. nov. 25. 05:14
 6/7 Wadmalac ***** válasza:

Természetesen a szublimáció is úgy viselkedik, mint a folyadék párolgása, nem kell elérni a forráspontot, hogy megtörténjen. Mint feljebb írták, az anyag hőmérséklete egy átlaga az őt alkotó molekulák hőmérsékletének. Vannak köztük olyanok is, amelyeknek megvan a hőmérséklete az elszakadáshoz.

Ettől még létezik a forráspont, meg szublimációs pont is. De az nem jelenti azt, hogy az alatt nincs párolgás illetve szublimáció.

Ha csak a vízjeget nézzük, mínusz Celsius fokokon is szublimál folyamatosan, nem hogy a víz forrás-, de az olvadáspontja alatti hőmérsékleten.

2015. nov. 25. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ezt is köszi!
2015. nov. 25. 21:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!